większość zachorowań na odrę odnotowano u nieszczepionych os

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

większość zachorowań na odrę odnotowano u nieszczepionych os

Post autor: Asystentka »

ECDC: większość zachorowań na odrę odnotowano u nieszczepionych osób
Epidemia odry w Rumunii trwa nieprzerwanie od lutego 2016 roku – mimo działań o zasięgu krajowym, które skupiają się głównie na zwiększeniu odsetka osób zaszczepionych przeciwko odrze, nadal zgłaszane są nowe zachorowania.

European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) podaje, że w okresie od września 2016 roku do marca 2017 roku w Rumunii odnotowano 3911 zachorowań na odrę.

W większości krajów Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego odsetek osób zaszczepionych przeciwko odrze wynosi mniej niż 95% – oznacza to, że jest niewystarczający, aby zapewnić tzw. odporność populacyjną (zbiorowiskową) i przerwanie transmisji wirusa.

Eksperci ECDC zwracają uwagę, że większość zachorowań odnotowano u nieszczepionych osób. W grupie wiekowej >40. roku życia żaden chory nie był szczepiony przeciwko odrze. Na zachorowanie na odrę szczególnie narażone są dzieci do 1. roku życia, ponieważ, zgodnie z obowiązującymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), pierwszą dawkę szczepienia przeciwko odrze podaje się po ukończeniu przez dziecko wieku 12 miesięcy.

Podczas 5. posiedzenia Europejskiej Regionalnej Komisji ds. Odry i Różyczki, które odbyło się w październiku ubiegłego roku, tylko 24 z 53 krajów należących do Europejskiego Regionu WHO zgłosiło całkowitą eliminację odry. Kolejne 13 krajów zadeklarowało, że w okresie 12–36 miesięcy nie wystąpiły już u nich zachorowania endemiczne, co zbliża je do spełnienia kryteriów eliminacji choroby. Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Rumunia i Polska zostały uznane jako kraje endemicznego występowania odry.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post