Czy pielęgniarki będą musiały zamykać praktyki w POZ?

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Czy pielęgniarki będą musiały zamykać praktyki w POZ?

Post autor: Asystentka »

W 2025 roku Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić wspólną dla całego zespołu w POZ listę pacjentów. To oznacza, że lekarze i pielęgniarki będą się wspólnie rozliczać z płatnikiem. Jak tę propozycję ocenia środowisko?

Wspólna lista - słuszny kierunek?

W opinii Kolegium Lekarzy Rodzinnych utworzenie zespołów POZ, koordynacja powierzona lekarzowi oraz instrument wspólnej listy pacjentów, to jedyna forma organizacyjna będąca w stanie zapewnić „sprawną współpracę członków zespołu i efektywną, wszechstronną opiekę pacjentom”.

- Jasno wskazano, że 2025 rok, to ten kiedy wszyscy powinniśmy ujednolicić sposób działania, polegający na funkcjonowaniu jednej listy aktywnej, mówi z rozmowie z nami Jacek Krajewski, Przewodniczący Porozumienia Zielonogórskiego. Obecnie cześć pielęgniarek ma swoją działalność - indywidualną praktykę, tj. odrębny kontrakt z NFZ, a tym samym swoją listę aktywną. Jak podkreśla ujednolicenie może być trudne, bo mamy wielu parterów, ale to właśnie lista pacjentów jest miejscem gdzie skupia się aktywność lekarzy, pielęgniarek, lista więc powinna być wspólna. - W naszej ocenie kierunek jest słuszny, jeśli lista będzie jedna, łatwiej o komunikację. Pacjent skupi zespół, nie będzie zmuszony odwiedzać każdego specjalistę osobno i każdorazowo informować o swoim stanie zdrowia. Z naszej strony zapis nie budzi kontrowersji, dodaje Przewodniczący.

Pielęgniarki mocno zaniepokojone.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post