Terapia żywymi komórkami zwierzęcymi czynnikiem ryzyka wystą

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Terapia żywymi komórkami zwierzęcymi czynnikiem ryzyka wystą

Post autor: Asystentka »

Terapia żywymi komórkami zwierzęcymi czynnikiem ryzyka wystąpienia gorączki Q
W najnowszym numerze Emerging Infectious Diseases ukazał się list o zagrożeniu zakażeniem Coxiella burnetii osób poddających się tzw. terapii LCT (live cell therapy, terapia komórkami zwierzęcymi). Autorami listu są m.in. pracownicy Instytutu Roberta Kocha w Berlinie oraz Europejskiego Centrum Kontroli Chorób.

W czasie dochodzenia epidemiologicznego prowadzonego przez służby sanitarne Nadrenii-Palatynatu (kraju związkowego w południowo-zachodnich Niemczech) w 2014 r. w związku z ogniskiem zakażeń gorączki Q u ludzi stwierdzono związek z zakażeniem u owiec z pobliskiej hodowli. W toku dochodzenia okazało się również, że zwierzęta pochodzące z tej farmy były dawcami komórek wykorzystywanych przez dwa okoliczne centra medyczne do tzw. terapii LCT. Badanie personelu ujawniło 16 zakażeń.

LCT stosuje się w tzw. medycynie regeneracyjnej w celu odmłodzenia organizmu, a polega na iniekcji owczych komórek płodowych lub wyciągu z komórek zwierzęcia. Jest zaliczana do metod tzw. medycyny alternatywnej i nie potwierdzono skuteczności działania wiarygodnymi badaniami. Z wymienionych niemieckich centrów korzystali nie tylko obywatele Niemiec, ale również „turyści medyczni” z całego świata. Zakażenia C. burnetii związane z turystyką medyczną do Niemiec rozpoznano już u kilku obywateli Kanady i Stanów Zjednoczonych. Niemieckie służby sanitarne zaleciły obu wymienionym centrom medycznym poinformowanie wszystkich 830 osób, które poddały się LCT, o zagrożeniu.

Kilka centrów niemieckich nadal ma w swojej ofercie LCT, jednak ministerstwo zdrowia ostatnio ogłosiło, że stosowanie tej metody jest niebezpieczne.

Autorzy omawianej publikacji zwracają uwagę na konieczność poinformowania lekarzy na całym świecie, o zagrożeniu gorączką Q w związku z pracą w centrach medycznych oferujących LCT oraz poddawaniu się takim zabiegom.

Gorączka Q jest powodowana przez wewnątrzkomórkową Gram-ujemną bakterię (Coxiella burnetii), charakteryzująca się wysoką zakaźnością (do wywołania zakażenia wystarczy kilka bakterii). Rezerwuarem są zwierzęta hodowlane, choroba może się jednak przenosić pomiędzy ludźmi. Do zakażenia dochodzi drogą wziewną (poprzez wdychanie aerozoli wydzielin i wydalin zwierząt), drogą pokarmową, kontakt z osobą chorą (w tym kontakty seksualne) lub pochodzącym od niej materiałem biologicznym, rzadko przez przetoczenia. Zakażenie może przebiegać bezobjawowo, pod postacią ostrego lub przewlekłego zakażenia (poprzedzonego lub nie fazą ostrą). Obraz kliniczny jest bogaty i w dużej mierze zależy od drogi zakażenia. Zakażenie ostre zwykle przebiega łagodnie pod postacią choroby gorączkowej grypopodobnej, może też przebiegać z zapaleniem płuc, wątroby, oraz rzadko: niekamiczym zapaleniem pęcherzyka żółciowego, zapaleniem mięśnia sercowego i osierdzia, aseptycznym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, pod postacią zespołu hemofagocytowego. Zakażenie przewlekłe może ujawnić się po miesiącach lub latach od wniknięcia drobnoustroju do organizmu; najczęstszą postacią kliniczną jest zapalenie wsierdzia.
opracowali: dr n. med. Weronika Rymer, Adam Chabiński
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post