Inwestycja w profilaktykę onkologiczną

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Inwestycja w profilaktykę onkologiczną

Post autor: Asystentka »

Prof. Robert Jach: Inwestycja w profilaktykę onkologiczną to najlepiej wydane pieniądze
Brakuje aktywnej profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi, ale staramy się podążać za światem, czego dowodem są nowe rekomendacje dotyczące raka szyjki macicy – mówi prof. Robert Jach ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Prof. dr hab. n med. Robert Jach, kierownik oddziału Klinicznego Endokrynologii Ginekologicznej i Ginekologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, członek Europejskiego Towarzystwa Onkologii Ginekologicznej (ESGO), prezes Polskiego Towarzystwa Kolposkopii i Patofizjologii Szyjki Macicy, członek Zarządu The International Federation of Cervical Pathology and Colposcopy.

Niedawno pojawiły się wytyczne Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej dotyczące diagnostyki i terapii raka jajnika. Czekamy na kolejne…
Wytyczne i zlecenia dotyczące standaryzacji leczenia nowotworów są potrzebne zarówno klinicystom na co dzień uprawiającym ten zawód jak i ludziom szkolącym się. Teraz właśnie opracowaliśmy takie wytyczne dotyczące raka szyjki macicy. To już jest nasza czwarta rekomendacja. Wcześniej dotyczyły one: raka jajnika, zachowania płodności u osób dotkniętych chorobą nowotworową i raka sromu. Na pewno ma to wymiar edukacyjny. Na egzaminie specjalizacyjnym z ginekologii i położnictwa i ginekologii onkologicznej widać było, że ludzie korzystają z tego typu materiałów. Czy od wprowadzenia wytycznych zmieniło się coś w postępowaniu? Trudno powiedzieć, ale patrząc na wyniki przedstawiane przez konsultanta krajowego - nic się nie zmieniło. Czyli mamy wyniki dotyczące leczenia raka jajnika ustabilizowane od dwóch dekad a połączenie z nowymi terapiami, skutkuje poprawą sytuacji. Nie spodziewamy się, że wyniki leczenia raka jajnika będą spektakularne. Mogą być lepsze wyniki leczenia raka szyjki macicy. Nie będzie to jednak efektem poprawy standardów leczenia, bo one są zachowane. Staramy się podążać za światem i te nowe rekomendacje są na to dowodem. Natomiast polegliśmy całkowicie na polu profilaktyki. Od czerwca zeszłego roku nie ma aktywnej profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi. Zaprzestano wysyłki zaproszeń, zrezygnowano z aktywności centralnego ośrodka koordynującego oraz wojewódzkich ośrodków koordynujących. Efekty już widzimy. Najlepsze wyniki w pięcioletnich przeżyciach pokrywały się ze zgłaszalnością na badania cytologiczne. Wykonywano 4 miliony badań w ramach programu. To stanowiło tylko 22 proc. osób zaproszonych do tego badania, ale i tak się przekładało na zwiększoną wykrywalność nowotworów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post