Lekarze rodzinni: jesteśmy gotowi przejąć koordynację opieki

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Lekarze rodzinni: jesteśmy gotowi przejąć koordynację opieki

Post autor: Asystentka »

Lekarze rodzinni: jesteśmy gotowi przejąć koordynację opieki nad pacjentem
Oczekujemy od ministra zdrowia jak najszybszego zakończenia prac nad ustawą o podstawowej opiece zdrowotnej - mówią uczestnicy odbywającego się w Krakowie XVII Kongresu Medycyny Rodzinnej (25-28 maja).

Specjaliści medycyny rodzinnej są gotowi przejąć koordynację opieki nad pacjentem w systemie ochrony zdrowia, aby ułatwić wszystkim potrzebującym łatwy dostęp do świadczeń, co pozwoli na zredukowanie kolejek oczekujących na pomoc.

W Krakowie trwa XVII Kongres Medycyny Rodzinnej (25-28 maja). Spotkanie ponad tysiąca lekarzy rodzinnych z całego kraju to nie tylko okazja do doskonalenia wiedzy, wymiany doświadczeń i rozwoju naukowego lekarzy rodzinnych.

- Kongres stwarza także możliwość wypracowania odpowiednich narzędzi, które zapewniają ciągłość opieki medycznej determinowanej potrzebami pacjenta. Jednym z tych narzędzi jest długo oczekiwana przez środowisko lekarzy rodzinnych ustawa o POZ - informują organizatorzy Kongresu.

Procedowana ustawa o opiece podstawowej zakłada wzmocnienie roli lekarza, pielęgniarki i położnej POZ oraz ścisłą współpracę z lekarzami specjalistami w celu usprawnienia kompleksowej opieki nad pacjentem.

- Cieszy nas, że docelowo lekarzem POZ będzie lekarz posiadający tytuł specjalisty w dziedzinie medycyny rodzinnej. Obecne zaangażowanie w opiekę podstawową lekarzy rodzinnych, internistów i pediatrów doprowadza do braku równego dostępu do tych świadczeń, a także zróżnicowania ich jakości - podkreśla dr hab. Tomasz Tomasik, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Projekt ustawy stwarza perspektywę zmian zasad finansowania opieki zdrowotnej - na bardziej efektywne uzależnione od osiąganych rezultatów zdrowotnych.

- Lekarz rodzinny jest przygotowany do rozwiązania większości podstawowych problemów zdrowotnych pacjenta, a także do ścisłej współpracy z lekarzami specjalistami - zaznacza prof. Adam Windak, kierownik Zakładu Medycyny Rodzinnej Katedry Chorób Wewnętrznych i Gerontologii UJ CM.

- Dotychczas nasza współpraca i komunikacja pomiędzy POZ a specjalistami nie miała mocnego wsparcia w przepisach prawa. Teraz otwiera się perspektywa dla regulacji, na których zyska przede wszystkim pacjent - dodaje.

Lekarze rodzinni są jednak zaniepokojeni przeciąganiem się w czasie prac nad tym projektem. Do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła apelują o jak najszybsze zakończenie etapu rządowego i skierowanie projektu do Sejmu.
źródło: biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post