przewlekłe zmiany zapalne węzła chłonnego, związane z przewlekłą stymulacją antygenową

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
ania76
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 17 sie 2020, o 14:45

przewlekłe zmiany zapalne węzła chłonnego, związane z przewlekłą stymulacją antygenową

Post autor: ania76 »

O listopada 2019 roku jestem diagnozowana w związku z powiększonymi węzłami chłonnymi nadobojczykowych oraz pod pachą po lewej stronie.
Do chwili obecnej wykonano mi szereg badań z których nic nie wynika i w dalszym ciągu nie wiem co mi dolega i dlaczego te węzły są powiększone.
Proszę o pomoc ponieważ pomysły lekarzy w kierunku diagnostyki wyczerpały się a ja nie wiem co dalej robić.

Historia mojej diagnostyki:
02-12-2019r. RTG KLATKI PIRSIOWEJ
Płuca bez zmian ogniskowych i zagęszczeń miąższowych. Przepona kąty wolne. Wnęki, śródpiersie nieposzerzone. Serce prawidłowej wielkości.
23-12-2019r. USG WĘZŁÓW CHŁONNYCH
Tarczyca niepowiększona z licznymi ogniskami hypoechogennymi jak w stanie zapalnym. Nieco wzmożone przepływy naczyniowe.
W lewej okolicy nadobojczykowej widoczne liczne patologiczne węzły chłonne bez widocznych wnęk. W wymiarze podłużnym węzły długości do 17 mm, w poprzecznym do 9mm. Pozostałe węzły szui, nadobojczykowe prawe i obustronnie podobojczykowe niepowiększone, owalne, zatokowe.
07-01-2020r. BIOPSJA CIENKOIGŁOWA WĘZŁA NADOBOJCZYKOWEGO
Komórki tkanki limfatycznej w stanie odczynowego rozrostu, nieliczne limfocyty i histiocyty.
22-01-2020r USG PIERSI
Piersi o utkaniu tłuszczowo-gruczołowatym (ACR 2). W piersi prawej na godzinie 1 tłuszczak 7mm. W piersi lewej na godzinie 2 wewnątrzsutkowy węzeł chłonny 4mm. Obustronnie w piersiach nie uwidoczniono podejrzanych ognisk litych. Drogi mlekowe nieposzerzone. Węzły chłonne prawego dołu pachowego bez cech limfadenopatii. W dolnym piętrze lewego dołu pachowego co najmniej 6 patologicznych węzłów chłonnych – konieczna dalsza diagnostyka uzupełniająca badanie mmg.
BADANIA ZLECONE PRZEZ LEKARZA CHIRURGA ONKOLOGA
24-01-2020R. BADANIE MAMMOGRAFICZNE
Piersi o utkaniu tłuszczowym(ACR 1).
Obustronnie rozproszone w piersiach słabo wysycone zacienienia guzkowe wielkości do 6mm-wewnątrzsutkowe węzły chłonne susp. Poza tym w piersi lewej na godzinie 12 nieznacznie silniej wysycony pojedynczy guzek 11mm- o niepewnym charakterze, do dalszej diagnostyki. Spikularnych zagęszczeń oraz złośliwych mikro zwapnień nie stwierdza się. BIRADS 0

28-01-2020R. WYNIK BADANIA HISTOPATOLOGICZNEGO POBRANEGO WĘZŁA CHŁONNEGO NADOBOJCZYKOWEGO
Opis – w utkaniu węzeł chłonny o wymiarach 17X11 o zachowanej strukturze; w korze liczne wtórne grudki chłonne schodzące do rdzenia o asymetrycznym poszerzonym w kierunku zatok płaszczu, strefa międzygrudkowa nieco poszerzona, zawiera liczne małe limfocyty i plazmocyty; w zatokach nieliczne neutrofilów, wnęka wolna, z obecnością rozproszonych skupisk plazmocytów i małych limfocytów oraz tkanki łącznej. W strefie między grudkowej zaznaczony rozplem naczyń o niewielkim stopniu nasilenia, śródbłonki średniej wysokości. Torebka węzła z cechami „capsilitis”. W badaniach immunohistochemicznych grudki chłonne głównie wtórne/płaszcz: bcl2(+), liczne komórki aktywowane CD23(+/-); centrum blastyczne: bcl2(-), Ki67(+++), koncentryczne skupiska wypustek komórek dendrytycznych grudek – FDC/CD23(+)/. W strefie między grudkowej obecne dość liczne limfocyty T CD3(+). Wokół grudek obecne liczne duże komórki CD30(+)CD15(-) o pojedynczych jądrach, w części o morfologii plazmablastów, wokół gródek obecne także rozproszone pojedyncze granulocyty CD15(+)
WNIOSEK – Całość obrazu morfologicznego i immunohistochemicznego odpowiada odczynowym, przewlekłym zmianom zapalnym węzła chłonnego, związanym z przewlekłą stymulacją antygenową.
05-03-2020r. WYNIK BADANIA HISTOPATOLOGICZNEGO WĘZŁA PACHY LEWEJ BIOBSJA GRUBOIGŁOWA
Diagnoza mikroskopowa wraz z rozpoznaniem
W utkaniu fragmenty węzła chłonnego o łącznych wymiarach 6X5mm, o trudnej do oceny strukturze; widoczne nieliczne wtórne grudki chłonne o asymetrycznym płaszczu, strefa między grudkowa nieco poszerzona, zawiera liczne małe limfocyty i pojedyncze plazmocyty. W strefie między grudkowej zaznaczony rozplem naczyń o niewielkim stopniu nasilenia, śródbłonki średniej wysokości. Torebka węzła niewidoczna. W badaniach immunohistochemicznych grudki chłonne wtórne bcl6(+), bcl2(-), Ki67(++)/płaszcz:bcl2(+). W strefie między grudkowej obecne liczne limfocyty T CD3(+) nieliczne neutrofile CD15(+), pojedyncze komórki cyklina D1(+).Wokół grudek obecne nieliczne duże komórki CD30(+)CD15(-) o pojedynczych jądrach, w części o morfologii plazmablastów. Nie stwierdzono zmian przerzutowych CK-PAN(-). WNIOSEK – Całość obrazu morfologicznego i immunohistochemicznego odpowiada odczynowym, przewlekłym zmianom zapalnym węzła chłonnego, związanym z przewlekłą stymulacją antygenową.
29-03-2020r. MR PIERSI BEZ I Z KONTRASTEM
Inwolucja tłuszczowa miąższu obu piersi. Centralnie za brodawkowo w piersi lewej widoczne są kilku mm torbielki o średnicy 9mm. Poza tym zmian ogniskowych i naciekowych, cech restrykcji dyfuzji oraz patologicznych wzmocnień kontrastowych w miąższu obu piersi podejrzanych w kierunku procesu złośliwego NPL – nie stwierdza się. Ściany klatki piersiowej wolne. Skóra obu piersi niepogrubiała. Limfadenopatia pachowa lewostronna, z mnogimi węzłami o średnicy 5-13mm, wykazującymi wzmocnienie kontrastowe (największy – ponad 150%).
BADANIA ZLECONE PRZEZ LEKARZA HEMATOLOGA
24-04-2020r. TK KLATKI PIERSIOWEJ BEZ I Z KONTRASTEM
W wielofazowym badaniu TK klatki piersiowej widoczne pola płucne bez zmian ogniskowych i zagęszczeń miąższowych. Prawidłowy podział drzewa oskrzelowego. Nie stwierdza się płynu w jamach opłucnowych i worku osierdziowym. Węzły chłonne wnęk i śródpiersia niepowiększone. Aorta piersiowa i pień płucny nieposzerzone. Układ kostny objęty badaniem bez zmian podejrzanych o przebudowę meta. W dole pachowym prawym widocznych jest 6 węzłów chłonnych – największy 6,0 mm w osi krótkiej. W dole pachowym lewym 8 węzłów chłonnych największy 13,0 mm w osi krótkiej. Tarczyca niejednorodna z guzkami.
27-04-2020r. CYTOM – PROFIL LIMFOCYTÓW
CD45 – 93,00 %
CD19 – 18 %
CD3 – 68 %
CD4 – 29,00 %
CD8 – 39,00 %
CD3+DR+NK – 15,00 %
NK – 7,00 %
GRAN.OBOJ. – 58,00 %
LIMFOCYTY – 33,0 %
MONOCYTY – 9,0 %
Wniosek: W badanej populacji leukocytów krwi obwodowej limfocyty stanowią 33%, neutrofile 58%, monocyty 9%. Obraz fenotypowy limfocytów nie wykazuje cech rozrostu nowotworowego. Uwagę w nim zwraca odwrócony stosunek CD4/CD8 i podwyższony odsetek komórek T aktywnych. Całość sugeruje odczynowy charakter zmian.
10-06-2020 KONSULTACJA ENDOKRYNOLOGICZNA
BADANIE USG TARCZYCY:
Tarczyca niepowiększona o obniżonym i niejednorodnym echogramie miąższu z licznymi zwłóknieniami, jak w AITD. W prawym płacie tarczycy nieznacznie wyodrębnia się obszar hypoechogenny wielkości 9x8x11 mm ze skąpym mieszanym typem unaczynienia. Węzły chłonne szyjne grupy 5 po stronie lewej wielkości 13 mm w osi długiej z widoczną zatoką oraz kilka węzłów chłonnych okrągłych z zatartą zatoką i mieszanym unaczynieniem wielkości do 10 mm.
25-06-2020 r. KONSULTACJA LEKARZA CHORÓB ZAKAŹNYCH
W USG – za obojczykowo i przy przyczepie obojczykowym MOS – patologiczne, okrągłe, z zatartą zatoką echo strukturą LN. W dole pachowym lewym pojedynchy LN 15mm również o zatartej budowie. W USG jb – poza torbielą w wątrobie bez istotnych zmian.
Plan kontrola HIV, toxologG (wcześniej ujemna), morfologia z rozmazem i antyHCV.
Leki Dalacin C - 3x1 (antybiotykoterapia empiryczna).
Kontrola za 7 dni.
16-07-2020 KONTROLNA WIZYTA U LEKARZA CHORÓB ZAKAŹNYCH
Wykluczono HCV, HIV, toxoplazmozę. Mimo leczenia Dalacin 300 bez efektu (ustąpiły bóle głowy).
Kontrola za 2 miesiące
24-07-2020r. RTG PANORAMA ZĘBÓW
Bez istotnych zmian
W większości wyników tych badań powtarza się stwierdzenie: odczynowy charakter zmian, przewlekłe zmiany zapalne węzła chłonnego, związane z przewlekłą stymulacją antygenową. Co to oznacza? Nikt mi do tej pory tego nie wytłumaczył. Jakie badania powinnam jeszcze wykonać? Do jakiego lekarza się udać? Przecież jest tego jakaś przyczyna.
Proszę o pomoc.
Szymekamg
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 24 lis 2022, o 20:26

Re: przewlekłe zmiany zapalne węzła chłonnego, związane z przewlekłą stymulacją antygenową

Post autor: Szymekamg »

Hej. Moge wiedzieć co Ci wyszło?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post