Program wymiany igieł w walce z WZW

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Program wymiany igieł w walce z WZW

Post autor: admin. med. »

W amerykańskim stanie Kentucky rozpocznie się program wymiany igieł w celu ograniczenia szerzenia się wirusa HCV.

Wydział Zdrowia Hrabstwa Ashland-Boyd w amerykańskim stanie Kentucky planuje rozpocząć program wymiany igieł w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa HCV na tym terenie. Jak twierdzi koroner hrabstwa Boyd, Mark Hammond, szerzące się wirusowe zapalenie wątroby typu C wynika z używania brudnych igieł przez osoby przyjmujące narkotyki dożylnie.

Jak wynika ze statystyk amerykańskiego Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention – CDC) Kentucky wiedzie niechlubny prym wśród wszystkich stanów pod względem zapadalności na WZW typu C. Wirusowe zapalenie wątroby typu C stwierdza się u 13 osób na 100 000 mieszkańców tego stanu, co w porównaniu ze średnią krajową (6 przypadków na 100 000) stanowi ponaddwukrotnie więcej.

Aby ograniczyć szerzenie się wirusa HCV, wydziały zdrowia niektórych hrabstw w Kentucky uruchomiły program wymiany igieł, polegający na dotarciu z igłami jednorazowymi do jak największej liczby osób, stosujących narkotyki metodą iniekcji (dożylnie). „Niezależnie od podjętych kroków, programów i akcji edukacyjnych liczba zakażonych wirusem HCV wciąż rośnie” – twierdzi Hammond. „Liczba zakażeń WZW typu C w 2011 roku w porównaniu z rokiem 2007 wzrosła o ponad 50%” – mówi koroner.

„Wydziały zdrowia hrabstw stanu Kentucky traktują program wymiany igieł jak prewencję, a nie jak popularyzowanie narkomanii” – mówi epidemiolog Kristy Bolen. „Po rozmowach z byłymi narkomanami wiemy, że osoby uzależnione od heroiny nie zwracają uwagi na to, czy igła jest sterylna, czy nie” – tłumaczy Bolen.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post