Mosty porcelanowe

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Mosty porcelanowe

Post autor: admin. med. »

Most porcelanowy jest stałym urządzeniem protetycznym, trwale połączonym z filarami zębowym. Pacjent sam nie może go zakładać, bądź zdejmować - czyni to lekarz dentysta. Most porcelanowy zakładany jest w celu wypełnienia luki w uzębieniu pacjenta i zajmuje tyle samo miejsca co jego zęby własne. Zbudowany jest z koron protetycznych osadzonych na zniszczonych zębach naturalnych, ich korzeniach, bądź implantach, połączonych z przęsłami (sztucznymi zębami) zastępującymi braki w uzębieniu. Za pomocą mostów porcelanowych można odbudować zarówno pojedyncze, jak i mnogie braki międzyzębowe, przy czym taką lukę musi ograniczać co najmniej jeden ząb pacjenta - co jest jedynym warunkiem wykonania zabiegu.

Podczas wizyty konsultacyjnej zanim lekarz dentysta zacznie leczenie protetyczne musi wykonać szczegółową diagnostykę - w tym celu wykonywane są zdjęcia rentgenowskie zębów. Należy zbadać dokładnie zniszczone zęby, bądź korzenie, na których ma zostać montowany na stałe most. Często okazuje się, że zanim lekarz dentysta założy most porcelanowy pacjent musi mieć przeprowadzone leczenie kanałowe zębów do tego wykorzystywanych - przyszłych filarów, by zapobiec negatywnym skutkom tego zabiegu w przyszłości, ponieważ niedoleczone kanały mogą wywoływać dolegliwości bólowe i dyskomfort pacjenta posiadającego most porcelanowy.

W sytuacji, gdy pacjent zbagatelizuje konieczność uzupełnienia braków międzyzębowych może doprowadzić to do wielu niepożadanych następstw estetyczno- zdrowotnych w jamie ustnej, m.in:

zęby ograniczające lukę mogą ulec przemieszczeniu, co może prowadzić do zaburzenia zgryzu i wymagać interwencji lekarza ortodonty;
może pojawić się nadwrażliwość zębów;
brak zęba przeciwstawnego w szczęce może powodować wysuwanie się zęba przeciwstawnego;
braki estetyczne w uzębieniu.


Most porcelanowy jest wykonany przez technika dentystycznego w laboratorium. Następnie lekarz dentysta cementuje go na stałe w jamie ustnej pacjenta. Kolor porcelany jest dobierany indywidualnie do barwy zębów każdego pacjenta, co sprawia, że po wykonaniu zabiegu zęby wyglądają naturalnie. Jedyną wadą tego zabiegu jest fakt, iż często trzeba oszlifować zdrowe zęby pacjenta, sąsiadujące z zakładanym mostem.

mosty porcelanowe na podbudowie metalowej

Są najczęściej wykonywanymi mostami porcelanowymi. Podbudowa metalowana wykonana jest ze stali nieszlachetnej, którą stanowią stopy metali takich jak: nikiel i kobalt. Taki rodzaj podbudowy zapewnia odpowiednią wytrzymałość całej konstrukcji. Jest odpowiedni do utrzymania konstrukcji zębów bocznych, jednak nie zawsze wystraczająco estetycznie komponuje się na zębach przednich. Niestety niektórzy pacjenci są uczuleni na wymienione składniki podbudowy metalowej i są zmuszeni korzystać z innego rodzaju mostów porcelanowych.


mosty porcelanowe na podbudowie cyrkonowej

Podbudowa cyrkonowa wykonana jest na bazie tlenku cyrkonu - bardzo wytrzymałego materiału, wykorzystywanego również w technologii kosmicznej. Dzięki temu zapewnia niesamowitą wytrzymałość i stwarza najlepszy efekt kosmetyczny. Jest niezawodny do wykonywania mostów porcelanowych zarówno na zębach bocznych, jak i przednich. Zaletą jest to, że w przeciwnieństwie do poprzednich składniki podbudowy nie wywołują uczuleń.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post