Pakiet badań laboratoryjnych dla dzieci

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Pakiet badań laboratoryjnych dla dzieci

Post autor: admin. med. »

Mocz-badanie ogólne
jest podstawowym badaniem odzwierciedlającym funkcję układu moczowego służącym do wykrywania m.in. chorób nerek i zakażeń układu moczowo-płciowego.

Morfologia krwi
całościowa analiza wszystkich rodzajów komórek krwi: czerwonych, białych i płytek. Badanie służące dooceny ogólnego stanu zdrowia i stanowiące podstawę rozpoznania wielu chorób m. in. anemii, zaburzeń krzepnięcia krwi, niedoborów odporności czy infekcji. Większość chorób powoduje widoczne zmiany w morfologii krwi.

Glukoza
podstawowe badanie w rozpoznawaniu cukrzycy.

Elektrolity (Na, K)
rozpoznawanie zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej występujących m.in. w chorobach nerek lub w odwodnieniu organizmu w następstwie biegunek i wymiotów. Nieprawidłowy poziom elektrolitów może powodować ogólne osłabienie i zaburzenia nastroju.

Bilirubina całkowita
jest podstawowym badaniem odzwierciedlającym funkcje wątroby i stanowi podstawę rozpoznania żółtaczki.

Żelazo
nieprawidłowy, niski poziom żelaza może świadczyć o przewlekłej utracie krwi, niewystarczającej podaży żelaza lub jego złym przyswajaniu. Wynikiem niedoboru żelaza może być anemia, która początkowo może objawiać się jedynie osłabieniem lub złym samopoczuciem.

Kał-pasożyty
badanie w kierunku obecności często występujących pasożytów układu pokarmowego, takich jak owsiki, lamblie, glisty czy tasiemiec.

CRP
bardzo czuły wskaźnik toczącego się stanu zapalnego, szczególnie o podłożu bakteryjnym. Podwyższony wynik jest istotną przesłanką do włączenia antybiotyku.

ASO
wykonuje się w przypadku bólu gardła czy stanów podgorączkowych, aby ustalić przyczynę oraz zapobiec ich powikłaniom w postaci dolegliwości kostno-stawowych i niszczeniu zastawek serca.

IgE całkowite
badanie wykonywane w każdym przypadku podejrzenia, że dziecko może być uczulone (w diagnostyce alergii).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post