Depresja. Objawy i leczenie

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Depresja. Objawy i leczenie

Post autor: admin. med. »

Depresja typowa (cechy i objawy endogennego zespołu depresyjnego)

Stany depresyjne występujące w przebiegu chorób afektywnych są nazywane depresjami endogennymi. Ich odpowiednikiem w ICD-10 jest epizod depresyjny. W psychiatrii amerykańskiej używa się pojęcia duża depresja (major depression). Objawy występujące w depresji endogennej można podzielić na dwie grupy - osiowe (pierwotne) oraz niespecyficzne (wtórne). Te pierwsze dają typowy obraz depresji typu endogennego, drugie mogą występować w innych zaburzeniach depresyjnych.

Do objawów osiowych należą:
obniżenie nastroju (smutek, przygnębienie, przykre przeżywanie ogółu wydarzeń, niemożność przeżywania radości - anhedonia)
obniżenie napędu psychoruchowego (spowolnienie myślenia, tempa wypowiedzi, poczucie obniżonej sprawności intelektu i pamięci, spowolnienie ruchowe - zahamowanie, utrata energii, siły, poczucie ciągłego zmęczenia; u części chorych zamiast zahamowania występuje niepokój ruchowy
zaburzenia rytmu okołodobowego (wczesne budzenie się, sen płytki przerywany, a czasem senność w ciągu dnia, wahania samopoczucia - "rano gorzej, wieczorem lepiej",
lęk (poczucie napięcia, zagrożenia, trwożliwe oczekiwanie, niepokój manipulacyjny, podniecenie ruchowe; często lokalizowany przez chorych w okolicy przedsercowej)


Często depresji endogennej towarzyszą objawy somatyczne - bóle głowy, karku, wysychanie w jamie ustnej, zaparcia, brak apetytu, ubytek masy ciała.

Żaden z wymienionych wyżej objawów sam w sobie nie stanowi o rozpoznaniu endogennego zespołu depresyjnego i może występować w innych zaburzeniach psychicznych czy też chorobach somatycznych. Może też być powikłaniem leczenia farmakologicznego. Pojawienie się przynajmniej trzech cech nadaje depresji endogennej charakterystyczny obraz i upoważnia do jej rozpoznania.

Oprócz objawów pierwotnych w depresji może pojawić się szereg symptomów nieswoistych. Dotyczą one specyficznych zaburzeń myślenia oraz zaburzeń aktywności złożonej.

Sposób myślenia pacjenta w depresji można określić „światopoglądem depresyjnym”. Chorzy „czarno” widzą swoją przyszłość, depresyjnie oceniają własną osobowość, możliwości (niska samoocena), nie dostrzegają szans wyleczenia, odczuwają poczucie winy i małej wartości, zniechęcenie do życia, mają myśli i czyny samobójcze. Stąd już tylko krok do wypowiadania sądów o charakterze urojeniowym - urojenia grzeszności, winy i kary, hipochondryczne, nihilistyczne, urojenia klęski, katastroficzne. Myśli chorych mogą mieć charakter natrętny. Utrata zainteresowań światem zewnętrznym, poczucie niesprawności intelektualnej i fizycznej prowadzi do osłabienia kontaktów z innymi ludźmi. Chorzy unikają spotkań towarzyskich, wizyty znajomych lub rodziny sprawiają im dużo problemów. Niektórzy, mimo znacznego nawet nasilenia objawów, próbują wywiązywać się z obowiązków zawodowych i domowych. Przychodzi im to z ogromnym trudem, wiele wysiłku wymaga „trzymanie fasonu”, żeby koledzy i przełożeni w pracy nie zorientowali się, że coś jest nie tak. Chorzy w pracy zajmują się głównie zajęciami rutynowymi, podjęcie jakiejkolwiek inicjatywy wydaje się im niemożliwe. Z kolei część chorych już przy pierwszych objawach choroby rezygnuje z pracy, wycofuje się z jakiejkolwiek aktywności.

Przebieg depresji endogennej jest zwykle indywidualny, zróżnicowany. Czasem, zwłaszcza w zaburzeniach afektywnych dwubiegunowych, objawy pojawiają się nagle, narastają w ciągu kilku dni i w podobny sposób mogą ustępować. Znacznie częściej jednak pojawiają się stopniowo w ciągu kilkunastu dni, a nawet tygodni. Stopniowo też ustępują.


Depresja maskowana

Czasem rozpoznanie depresji nastręcza znacznych trudności, gdyż objawy choroby są maskowane dolegliwościami fizycznymi bądź psychopatologicznymi. Konsekwencją trudności diagnostycznych mogą być błędy w terapii. Pacjenci zwykle uzyskują pomoc tylko objawową, wielu z nich uzależnia się od leków.

Do najczęstszych "masek" depresji należą:
zaburzenia snu
zaburzenia lękowe
natręctwa
zmęczenie
bóle głowy
inne dolegliwości bólowe (m.in. n. trójdzielny, n. kulszowy)
świąd skóry
przewlekłe dolegliwości żołądkowo-jelitowe
kołatania serca
zespół dławicy piersiowej
nadużywanie alkoholu i/lub leków


Należy oczywiście sprawdzić wszystkie możliwe przyczyny występowania tych objawów lecz w różnicowaniu nie można pominąć depresji.


Depresja w przebiegu chorób somatycznych i stosowania leków

W dużej części przypadków depresja może współwystępować ze schorzeniom organicznym zwłaszcza o przebiegu chronicznym. Może też być wynikiem przyjmowanych leków. Im cięższy przebieg choroby podstawowej tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji. Wielu lekarzy uznaje wystąpienie objawów depresji za uzasadnione zważywszy ciężkość stanu somatycznego. Niemniej jednak nie u wszystkich pacjentów przewlekle chorych depresja występuje. Jedne z najczęściej występujących objawów - zmęczenie, ból czy chudnięcie często przypisywane są chorobie somatycznej. A mogą być objawami depresji i błędne ich odczytanie spowoduje nieskuteczność terapii. Z drugiej strony objawy te mogą występować w chorobie nowotworowej i wówczas diagnostyka depresji powinna się opierać o inne symptomy - poczucie bezsensu życia, anhedonia, poczucie winy.

Zaburzenia nastroju są zjawiskiem częstym u osób z organicznym uszkodzeniem mózgu. Wystąpienie depresji nie musi wiązać się jedynie ze zmianami w mózgu. Bardzo często jest związane z czynnikami psychologicznymi, niesprawnością intelektualną i ruchową, narastającym inwalidztwem. Obraz kliniczny depresji u osób z organicznym uszkodzeniem OUN wykazuje duże zróżnicowanie. Może to być przewlekłe, niezbyt nasilone przygnębienie, nieznaczny lęk, hipochondria, bezsenność lub depresja z podnieceniem, urojeniami, silnym niepokojem.

Ponieważ w chorobach somatycznych chory zwykle jest leczony farmakologicznie należy pamiętać, że są leki, które mają działanie depresjogenne. Niezwykle istotne są też interakcje między nimi. Początek depresji może łączyć się z rozpoczęciem leczenia lub nadużywaniem leku. Bywa tak, że ze względów klinicznych odstawienie leku, zastąpienie go czy nawet zmniejszenie dawki jest niemożliwe. Wówczas są wskazania do leczenia przeciwdepresyjnego.

Depresja może mieć znaczny wpływ na przebieg chorób somatycznych, wyniki leczenia, rokowanie czy też proces rekonwalescencji. Depresja u chorych oddziałów somatycznych jest bardzo często niezauważana i co za tym idzie nie rozpoznawana i nie leczona. Dotyczy to około 75% chorych z depresją.

Poniżej przedstawiono somatyczne przyczyny depresji oraz wykaz leków, przy których stosowaniu może wystąpić depresja.

SOMATYCZNE PRZYCZYNY DEPRESJI
Choroby narządów miąższowych (niewydolność wątroby, niewydolność nerek)
Choroby układowe (RZS, toczeń rumieniowaty układowy)
Infekcje (gruźlica, kiła, AIDS, grypa, WZW, mononukleoza)
Niedobory witamin (tiamina, cyjanokobalamina, kwas foliowy)
Nowotwory
Przeszczepy narządów
Zaburzenia hormonalne i inne zaburzenia przemiany materii (nad- i niedoczynność tarczycy, nad- i niedoczynność przytarczyc, zespół Cushinga, choroba Addisona, niewydolność przedniego płata przysadki, cukrzyca, porfiria, okres przekwitania, okres okołoporodowy, okres przedmiesiączkowy)
Zatrucia (tal, ołów)


PRZYCZYNY DEPRESJI ZE STRONY OUN
Procesy zwyrodnieniowo-zanikowe (choroba Alzheimera, pląsawica Huntingtona, choroba Wilsona, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane)
Guzy mózgu
Choroby naczyniowe (miażdżyca naczyń mózgowych, nadciśnienie tętnicze, udar)
Padaczka
Stany pourazowe


LEKI I ŚRODKI, PRZY STOSOWANIU KTÓRYCH MOŻE POJAWIĆ SIĘ DEPRESJA
Leki hipotensyjne (rezerpina, klonidyna, beta-blokery, hydralazyna
Neuroleptyki (haloperydol, chloropromazyna, flufenazyna)
Steroidy
Hormonalne środki antykoncepcyjne
Antagoniści kanału wapniowego (werapamil, nifedypina)
Leki dopaminergiczne (L-dopa, bromokryptyna)
Pochodne benzodiazepiny
Leki przeciwhistaminowe (cimetydyna)
Leki przeciwgruźlicze (izoniazyd, etionamid)
Leki przeciwnowotworowe (winkrystyna, winblastyna)

źródło: depresja.org/teksty/tekst.php?co=dlalekarzy&id_inf=27
prezors
Użytkownicy
Posty: 13
Rejestracja: 16 lut 2016, o 05:55

Re: Depresja. Objawy i leczenie

Post autor: prezors »

Wiem coś na temat depresji, bo przechodziłem już przez nią dwukrotnie. Coś okropnego. Stan któremu nikomu nie życzę.
ster
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 41
Rejestracja: 11 lut 2016, o 07:30

Re: Depresja. Objawy i leczenie

Post autor: ster »

Spokojnie.Da się z tego wyjść. Sam borykałem się z tym problemem przez wiele lat. Na szczęście udało mi się to pokonac. Na początku zaczyna się niewinnie.Człowiek tłumaczy sobie zmęczenie, obniżenie nastroju wieloma czynnikami. Potem jest coraz gorzej. U mnie najgorzej było w zimowych miesiącach. Obecnie nadal czasami czuję się źle ale jestem na dobrej drodze do pokonania choroby Nie chcę brać leków, jestem na suplementacji olejem z konopii siewnych. Jest to nowa terapia.
prezors
Użytkownicy
Posty: 13
Rejestracja: 16 lut 2016, o 05:55

Re: Depresja. Objawy i leczenie

Post autor: prezors »

Konopi indyjskich?
admin. med.

Re: Depresja. Objawy i leczenie

Post autor: admin. med. »

prezors pisze:Konopi indyjskich?
ster pisze:olejem z konopii siewnych
Olej z marihuany a olej konopny z konopi siewnej

Oleju z marihuany nie należy mylić z olejem konopnym, który jest pozyskiwany z nasion konopi siewnej. Jest on powszechnie dostępny w sklepach ze zdrową żywnością i można go stosować jako dodatek do sałatek, sosów, warzyw. Olej ten nie wywiera efektu leczniczego.
źródło: poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/olej-z-marihuany-konopi-czyli-lzy-feniksa-czy-leczy-raka-i-inne-chorob_42446.html
ster
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 41
Rejestracja: 11 lut 2016, o 07:30

Re: Depresja. Objawy i leczenie

Post autor: ster »

prezors pisze:Konopi indyjskich?
Podpisuję się, pod tym co napisał kolega wyżej.
Np Hemp Element dostępny jest w aptekach.
nicor
Użytkownicy
Posty: 34
Rejestracja: 19 lut 2016, o 07:37

Re: Depresja. Objawy i leczenie

Post autor: nicor »

Dodam jeszcze od siebie, że w skład takiego oleju z konopi wchodzi związek CBD, który w przeciwieństwie do THC występującego w konopiach indyjskich nie jest psychoaktywny, nie daje faz. Daje za to wszystkie inne korzystne właściwości wynikające z tej wciąż niedocenianej rośliny jaką są konopie siewne.


Generalnie depresji nie można pozostawić samej sobie.
Można z tego wyjść, tylko cóż - trzeba wziąć się w garść. Warto skonsultować się z jakimś dobrym specjalistą. W miarę krótkie kolejki mają np w Enel-Medach.
Ostatnio zmieniony 6 lut 2017, o 13:26 przez nicor, łącznie zmieniany 1 raz.
wianqa
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 14 wrz 2016, o 10:05

Re: Depresja. Objawy i leczenie

Post autor: wianqa »

Olej konopny nie zawiera efektu leczniczego? Przecież olej konopny zawiera CBD! Wiadomo, że takie olejki są znane jako suplementy diety, ale im większa zawartość CBD tym lepsze działanie olejku. "Nicor" dobrze zaznaczył, że nie ma żadnych właściwości psychoaktywnych. Ale nie chodzi przecież o fazę, ale o łagodzenie objawów depresji. Warto sobie poczytać artykuły na ten temat i się douczyć. Tylko w naszej pięknej, zacofanej Polsce jakikolwiek rodzaj konopi kojarzy się tylko z fazą! ( I tak tym sposobem lekarz, który leczył marihuaną został zwolniony! W innym kraju byłoby to nie do pomyślenia)
CBD w przeciwieństwie do THC powoduje obniżenie niepokoju, zwiększa rozluźnienie i pomaga nie tylko w depresji ale też np. w schizofrenii, łuszczycy, usypia AIDS itd.
Teraz warto się zastanowić czy lepiej przyjmować olej konopny czy stertę leków z apteki!
Mi na początku też wypisano piękną receptę na magiczne tabletki, które tylko pogarszały moje samopoczucie. A lekarze wolą oczywiście proponować leki....
Dodatkowo nie trzeba nic kombinować żeby go kupić, bo jest dostępny w sklepach ze zdrową żywnością, są też specjalne sklepy konopne, ale nie wiem dokładnie gdzie można je znaleźć, dlatego ja kupuje na necie.
Z tym, że cena takiego oleju rośnie proporcjonalnie do zawartości CBD i jest dosyć wysoka.. Coś za coś.
Lonika
Użytkownicy
Posty: 30
Rejestracja: 7 lis 2016, o 15:54

Re: Depresja. Objawy i leczenie

Post autor: Lonika »

Właśnie się skusiłam na ten olejek konopny. Mam stany depresyjne z, którymi walczę od dwóch lat a słyszałam dużo dobrego o jego działaniu. Potwierdziliście mnie tylko w przekonaniu, ze warto spróbować.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post