Zakład opiekuńczo-leczniczy: co jest za darmo, a za co trzeba zapłacić

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Zakład opiekuńczo-leczniczy: co jest za darmo, a za co trzeba zapłacić

Post autor: admin. med. »

Pacjent przebywający w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, pielęgnacyjno-opiekuńczym czy w zakładzie rehabilitacji leczniczej płaci za zakwaterowanie i wyżywienie, jednak nie więcej jak 70 proc. swojego miesięcznego dochodu - informuje na łamach Gazety Wyborczej Anna Leder, rzecznik prasowa łódzkiego oddziału NFZ. Za co pacjent musi jeszcze zapłacić, a co ma za darmo?

Miesięczna opłata za zakwaterowanie i wyżywienie wynosi 250 proc. najniższej emerytury, jednak nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 70 proc. miesięcznego dochodu pacjenta. Pobieranie od pacjentów lub ich rodzin wyższych dopłat na leczenie jest łamaniem prawa - twierdzi rzecznik.

Anna Leder informuje ponadto, że w zakresie koniecznym do wykonania świadczeń gwarantowanych placówka medyczna musi zapewnić pacjentowi nieodpłatnie badania diagnostyczne, leki, a także zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne takie jak: wózki, kule, laski oraz pieluchomajtki czy pieluchy anatomiczne.

Według rzecznik rodziny chorych nie mogą być zobowiązywane do przynoszenia pieluch, opłacania transportu na konsultacje, np. do poradni specjalistycznych, czy do opłacania wizyt u specjalistów.

Każdy chory, który spełnia kryteria przyjęcia do zakładu, powinien być przyjęty bez względu na wysokość emerytury, zgodnie z prowadzoną przez zakład kolejką oczekujących.

W przypadku niezgodnych z prawem praktyk Anna Leder radzi, by interweniować u kierownika zakładu lub - jeśli to nie poskutkuje - zawiadomić lokalny oddział NFZ.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post