Nowe standardy medyczne dla kobiet w ciąży zagrożonej

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Nowe standardy medyczne dla kobiet w ciąży zagrożonej

Post autor: admin. med. »

Od 2 czerwca w Polsce zaczną obowiązywać standardy opieki nad kobietami w ciąży zagrożonej powikłaniami oraz po niepowodzeniach ciąży. To pierwsze w Europie tego typu standardy wprowadzane w randze rozporządzenia ministra zdrowia - podkreślają eksperci.

Podczas spotkania prasowego, które odbyło się w piątek (19 lutego) w Warszawie, specjaliści w dziedzinie ginekologii, neonatologii i prawa zapewniali, że zwiększą one przede wszystkim bezpieczeństwo pacjentek i płodów, ale też personelu medycznego.

- Jeśli chodzi o interes pacjentki, interes dziecka, w mojej ocenie wprowadzenie tych standardów jest naprawdę dużym krokiem w kierunku przestrzegania i respektowania praw pacjentów - mówił mecenas Wojciech Wojtal, ekspert w dziedzinie prawa medycznego. Jak dodał, poprawia one też bezpieczeństwo personelu opiekującego się kobietą w ciąży i połogu, który będzie stosował te standardy podczas udzielenia świadczenia zdrowotnego w sytuacjach powikłanych.

Jak wyjaśnił prof. Mirosław Wielgoś, krajowy konsultant ds. perinatologii, standardy dotyczą pięciu powikłań ciąży i porodu, które sprawiają najwięcej problemów lekarzom. Według specjalisty każda z tych sytuacji stanowi kilka, czasami kilkanaście procent wszystkich ciąż. A ponieważ w Polsce mamy ok. 370 tys. porodów rocznie, to nawet te kilka procent stanowi konkretne liczby - zaznaczył specjalista. - Poza tym chodzi tu nie tylko o częstość, ale i o ciężkość tych powikłań - powiedział.

Pierwszym z pięciu problemów, których dotyczą standardy, jest ciąża powikłana nadciśnieniem tętniczym. Dr hab. Dorota Bomba-Opoń, kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przypomniała, że jest to jedno z najczęstszych powikłań, zagrażających zarówno ciężarnej, jak i płodowi.

Autorzy standardów podkreślają, że lepiej zastosować metody profilaktyki zaburzeń ciśnienia tętniczego podczas ciąży, niż je leczyć. - Ale gdy nie za bardzo mamy możliwość odwrócić pewien bieg zdarzeń, rozporządzenie jasno mówi, w jakich sytuacjach absolutnie nie powinniśmy kontynuować ciąży, ponieważ zagrożenie dla matki i dziecka jest zbyt duże - tłumaczyła ginekolog.

Kolejnym problemem ujętym w standardach są porody przedwczesne, które choć stanowią 6 proc. wszystkich porodów rocznie, to odpowiadają za ok. 80 proc. umieralności okołoporodowej dzieci - wskazała ginekolog.

- Ogromny problem mamy też z ciążami wielopłodowymi, których jest coraz więcej - podkreśliła dr Bomba-Opoń. Według prof. Wielgosia jeśli w pierwszym trymestrze ciąży bliźniaczej w badaniu USG rozpozna się, z jakim typem ciąży mamy do czynienia, to można zdecydowanie zmienić rokowania pacjentki i dzieci.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post