Coryol w leczeniu nadciśnienia tętniczego

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Coryol w leczeniu nadciśnienia tętniczego

Post autor: admin. med. »

Działanie:

Lek przeciwnadciśnieniowy, który poprzez oddziaływanie na receptory układu współczulnego w sercu i tętnicach zwalnia akcję serca i powoduje rozkurcz naczyń, a tym samym spadek ciśnienia tętniczego krwi. Lek działa także na receptory w oskrzelach, powodując ich skurcz (działanie uboczne preparatu). Carvedilol zmniejsza pracę mięśnia sercowego oraz jego zapotrzebowanie na tlen, zmniejszając częstość występowania bólu wieńcowego i poprawiając tolerancję wysiłku. Zwiększa frakcję wyrzutową u chorych na niewydolność serca. Wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, jest metabolizowany w wątrobie, a wydalany głównie z żółcią.
Wskazania:

Lek stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego, także w skojarzeniu z innymi lekami. Jego mechanizm działania wykorzystywany jest także w leczeniu choroby wieńcowej oraz niewydolność serca.
Przeciwwskazania:

Preparat jest przeciwwskazany w przypadku nadwrażliwości na carvedilol. Leku nie należy stosować w schyłkowej niewydolności serca, przy akcji serca poniżej 50 uderzeń/min oraz w przypadku występowania bloku przedsionkowo-komorowego II i III stopnia, a także przy ciśnieniu tętniczym skurczowym poniżej 80 mm Hg. Przeciwwskazaniem jest także astma oskrzelowa, ze względu na możliwość skurczu oskrzeli po zastosowaniu leku. Przy leczeniu chorych z cukrzycą należy prowadzić dokładną kontrolę poziomu cukru we krwi. Należy zachować ostrożność przy stosowaniu u osób z chorobami wątroby i nerek, a także u osób starszych.
Interakcje:

Nie należy podawać z dożylnie stosowanym werapamilem i diltiazemem. Carvedilol podawany z innymi lekami obniżającymi ciśnienie może potęgować ich działanie. Przy jednoczesnym leczeniu digoksyną należy monitorować jej stężenie we krwi. Lek może nasilać działanie insuliny i doustnych leków przeciwcukrzycowych.
Dawkowanie:

Lek produkowany w postaci tabletek 6,25; 12,5 i 25 mg. Najczęściej stosuje się dawkę 12,5 mg/d. w jednej lub 2 dawkach podzielonych, a następnie dawkę można zwiększyć do 25 mg/d. Maksymalna dobowa dawka - 50 mg.
Uwagi:

Leku nie należy odstawiać nagle, lecz stopniowo, przez okres około 7-10 dni. Alkohol może nasilać działanie leku. Carvedilol przenika do płodu i mleka matki - nie należy go stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post