Bisoratio w nadciśnieniu tętniczym, chorobie niedokrwiennej

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Bisoratio w nadciśnieniu tętniczym, chorobie niedokrwiennej

Post autor: admin. med. »

Bisoratio w nadciśnieniu tętniczym, chorobie niedokrwiennej serca, niewydolności serca.
Działanie:

Lek należy do grupy wybiórczych beta-blokerów. Blokuje receptory beta-1. Zwalnia akcję serca, powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego. Zmniejsza zapotrzebowanie serca na tlen i poprawia tolerancję wysiłku fizycznego.
Wskazania:

Bisoprolol stosuje się w nadciśnieniu tętniczym, chorobie niedokrwiennej serca (chorobie wieńcowej), niewydolności serca.
Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na bisoprolol, wolna akcja (poniżej 50/min) serca, zaburzenia przewodzenia w sercu, niewyrównana niewydolność serca, niskie ciśnienie tętnicze, nieleczona cukrzyca to sytuacje, przy których nie należy używać leku. W astmie i stanach skurczowych oskrzeli można go stosować z ostrożnością. W chorobach naczyń obwodowych może nasilać dolegliwości bólowe. Preparatu nie należy podawać chorym z anginą Prinzmetala, kobietom w ciąży i w czasie karmienia piersią oraz dzieciom.
Interakcje:

Bisoprolol nasila działanie leków obniżających ciśnienie tętnicze, leków stosowanych w zaburzeniach rytmu, glikozydów naparstnicy, środków podawanych przy znieczuleniu ogólnym. Stosowany z lekami przeciwcukrzycowymi wzmaga ich efekt hipoglikemiczny. Osłabia działanie leków rozkurczających oskrzela. Niesteroidowe leki przeciwzapalne osłabiają działanie obniżające ciśnienie tętnicze.
Dawkowanie:

Nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa: stosuje się doustnie w dawce 5-20 mg raz dziennie. Niewydolność serca: leczenie rozpoczyna się od dawki 1,25 mg raz na dobę i stopniowo, co 2-3 tygodnie, zwiększa się do maksymalnej dawki 10 mg/d. W niewydolności wątroby lub nerek lub stanach przebiegających ze zwężeniem oskrzeli dawkę należy obniżyć o połowę.
Uwagi:

Lek należy odstawiać stopniowo. Nagłe przerwanie stosowania bisoprololu może spowodować groźne dla życia zaburzenia rytmu serca lub niedokrwienie mięśnia sercowego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post