Polipy nosa

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Polipy nosa

Post autor: admin. med. »

Wielu autorów uważa, iż miejscem powstawania polipów nosa jest tzw. sitowie, wchodzące w skład zatok obocznych nosa. To właśnie w komórkach sitowych często lokalizują się pierwsze zmiany zapalne błony śluzowej nosa, które mogą przewlekać się miesiącami oraz ostatecznie przekształcić się w polip nosa.

Jakie rodzaje polipów występują w nosie?

Laryngolodzy rozróżniają kilka rodzajów polipów nosa. Praktycznym podziałem, który może zadecydować o sposobie leczenia jest podział polipów nosa na:

eozynofilowe - stanowią one około 80-90% wszystkich polipów nosa, dobrze odpowiadają na leczenie sterydami, typowym przykładem są polipy nosa związane z astmą oskrzelową,
neutrofilowe - związane ze stanem zapalnym nosa i zatok przynosowych.

Poniższa klasyfikacja z kolei uwzględnia odmienności wynikające z przebiegu klinicznego pomiędzy poszczególnych typów:

polip antrochoanalny – to pojedyncza zmiana biorącą swój początek w zatoce szczękowej i rosnąca w kierunku nozdrzy tylnych oraz nosogardła; leczony jest operacyjnie metodą FESS z użyciem shavera, a nawroty są rzadkie.
polip choanalny – to duży polip powstały w wyniku zmiany izolowanej, mogą mu towarzyszyć także niewielkie polipy sitowia; występuje w miejscu stukania się ze sobą błony śluzowej jamy nosowej, często zawiera torbiele lub gruczoły; leczony jest operacyjnie metodą FESS z użyciem shavera,
polipy nosa związane z przewlekłym zapaleniem nosa i zatok – są zazwyczaj zmianami obustronnymi (polipy zatoki szczękowej), cechują się licznymi obrzękami i eozynofilowym odczyn zapalny; leczenie odbywa się najczęściej donosowymi sterydami, niekiedy wskazane jest dołączenie antybiotyków, w cięższych przypadkach leczony operacyjnie metodą FESS z użyciem shavera,
polipy w nosie związane z rozsianą polipoidalną patologią nosa i zatok – oprócz zmian obustronnych najczęściej współistnieją z astmą oskrzelową (np. astma z nadwrażliwością na aspirynę); cechują się ciężkim przebiegiem klinicznym i dużą odpornością na leczenie farmakologiczne; leczone najlepiej operacyjnie metodą FESS przy użyciu shavera z następowym leczeniem farmakologicznym i stałą opieką laryngologiczną i alergologiczną.

Jaki jest związek polipów w nosie z astmą oskrzelową ?

Jak wynika z przedstawionego podziału, polipy nosa często są tylko jednym z objawów choroby ogólnoustrojowej. W około 7-15% towarzyszą astmie oskrzelowej. Wykazano, iż polipy nosa charakteryzują najczęściej chorych na astmę z nadwrażliwością na aspirynę (36-96%) i chorych na astmę niealergiczną (13%). Z astmą alergiczną i nieżytem alergicznym współistnieją stosunkowo rzadko (odpowiednio w 5 i 1,5% przypadków). Niemniej nieleczony alergiczny nieżyt nosa prawdopodobnie przyczynia się do istniejącego stanu zapalnego i zaostrza objawy kliniczne.

Polipy w nosie typowo łączą się natomiast z astmą z nadwrażliwością na aspirynę. Zażycie aspiryny lub innych leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych wyzwala napad duszności i/lub objawy ze strony innych narządów, najczęściej jamy nosowej (wodnisty wyciek z nosa, blokada nosa, kichanie, świąd nosa), oczu (nastrzyknięcie naczyń spojówek oczu), skóry (zaczerwienienie i świąd skóry twarzy i tułowia, pokrzywka) u około 10-20% chorych na astmę. Polipy w nosie u takich chorych są zazwyczaj mnogie.

Leczenie i usuwanie polipów nosa skojarzonejest z metodą FESS, czyli funkcjonalną endoskopową operacją zatok z użyciem Shavera oraz leczeniem farmakologicznym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post