Emerytalny przekładaniec. Jakie zmiany nas czekają?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Emerytalny przekładaniec. Jakie zmiany nas czekają?

Post autor: admin. med. »

Co się stanie, jeśli projekt obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r.? Taki termin podawała np. minister pracy Elżbieta Rafalska.

Wtedy prawo do emerytury uzyskają panie, które będą wtedy w wieku między 60 lat a 61 lat i 1 miesiąc oraz panowie między 65 lat a 66 lat i 1 miesiąc - donosi Gazeta Wyborcza.

Cofnięcie wieku emerytalnego zmieni zasady ochrony przed zwolnieniem osób w wieku przedemerytalnym. Czteroletnia ochrona kobiet rozpocznie się po ukończeniu 56 lat, a mężczyzn - 61 lat.

Jeśli przejdziemy na emeryturę wcześniej, nasze świadczenie będzie niższe. Kobieta urodzona w 1974 r., gdy przejdzie na emeryturę mając 67 lat, otrzyma 3504 zł brutto, a jeśli wróci poprzedni wiek emerytalny, to o 1500 zł brutto mniej.

Niższy wiek emerytalny wymusi na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych dostosowanie m.in. systemu informatycznego. Zgodnie z zapowiedziami ZUS potrwa to ok. 9 miesięcy.

Cofnięcie reformy emerytalnej spowoduje przywrócenie dawnych przepisów, które gwarantują wcześniejsze zakończenie służby przez sędziego czy prokuratora. Będą mogli odchodzić z pracy, mając już 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna) po 25 latach (kobieta) lub 30 latach (mężczyzna) służby.

Nieoficjalnie wiadomo, że rząd poważnie rozważa pomysł, aby obniżając wiek emerytalny ograniczyć jednocześnie możliwość dorabiania.

Po wejściu w życie prezydenckiego projektu na emeryturę od razu będzie mogło odejść 200-300 tys. osób, które - gdyby nie cofnięcie reformy emerytalnej - musiałyby pracować dłużej.

Więcej: wyborcza.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post