Badanie krwi,jak mam się przygotować

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
Joel
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 25 mar 2016, o 11:05

Badanie krwi,jak mam się przygotować

Post autor: Joel »

Witam.
Lekarz onkolog skierował mnie na badanie krwii tj. morfologia z płytkami + rozmaz, do tego alat i aspat oraz białko crp. Wiem o co chodzi z alat i aspat, ale nie mam zielonego pojęcia do czego robi się badanie krwii z rozmazem i na białko crp oraz LDH.
W tej chwili biorę HELICID (na czczo), esberitox 3x2, zyrtec(1tab wieczorem) oraz uro-vaxom 2x1 i mam pytanie odnośnie badania oraz pobieraniach tych leków. Czy te leki w jakiś sposób nie będą wpływać na wyniki krwii? Jeżeli tak to po jakim czasie od odstawienia leków zrobić badania?
Kolejne pytanie USG jamy brzusznej. Przyjść na badanie z pełnym czy opróżnionym pęcherzem moczowym?
dimedicus

Re: Badanie krwi,jak mam się przygotować

Post autor: dimedicus »

Rozmaz wykonuje się wówczas kiedy wskazane jest dokładniejsza ocena białych krwinek,które mogą wskazywać na choroby patologiczne krwi,chorób zakaźnych
LDH(Dyhydrogenaza mleczanowa)jest enzym występującym w wątrobie i pozwala na ocenę stanu serca,ocenia krwinki czerwone,pozwala też na ocenę chorób patologicznych.Leki odstawic na 3 dni przed badaniem.
Joel pisze:
Kolejne pytanie USG jamy brzusznej. Przyjść na badanie z pełnym czy opróżnionym pęcherzem moczowym?
z pełnym pęcherzem.
Joel
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 25 mar 2016, o 11:05

Re: Badanie krwi,jak mam się przygotować

Post autor: Joel »

Zrobiłem dzisiaj te badania oczywiście po konsultacji z osobą pobierającą materiał :) Powiedziałem co biorę i niby nie ma wskazań do nie pobierania materiału., ale mniejsza z tym.
Wyniki mam następujące:

leukocyty (WBC) 6,06 NORMA:4-10
erytrocyty (RBC) 5,23 NORMA:4,5-5,5
hemoglobina (Hgb) 15,2 NORMA:14-18
hematokryt (hct) 46 NORMA:40-54
śr.obj.erytro. (MCV) 88 NORMA:84-94
śr.masa hem (MCH) 29,1 NORMA:27-34
śr.stęż.hem (MCHC) 33 NORMA:31-37
płytki krwii (PLT) 290 NORMA:31-37
Neutrofile 2,43 NORMA:1,8-7,5
Limfocyty 2,67 NORMA:1-4
Monocyty 0,74 NORMA:0,1-0,8
Eozynofile 0,2 NORMA:0,04 - 0,5
Bazofile 0,02 NORMA:0-0,1
Neutrofile% 40,1 NORMA:45-75
Limfocyty% 44,1 NORMA:20-45
Monocyty% 12,2 NORMA:2-8
Eozynofile% 3,3 NORMA:1-5
Bazofile% 0,3 NORMA:0-1
białko CRP 0,82 NORMA:0-5
AspAT 23,5 NORMA:0-37
AlAT 20,1 NORMA:0-41
LDH 311 NORMA:240-480

Takie mam wyniki:) Są dla mnie dziwne bo parę tyg temu robiłem sobie dokładnie te same badania i wszystko było w normie oraz nie brałem żadnych lekarstw :)
Jak widać mam Neutrofile% zaniżone oraz Monocyty% podwyższone. O co tutaj chodzi? Proszę o wyjaśnienie ;)
dimedicus

Re: Badanie krwi,jak mam się przygotować

Post autor: dimedicus »

Mogła wystąpić jakaś infekcja a leki też mogą mieć wpływ na wynik.Generalnie wyniki są dobre.Niewielki zmiany są bez znaczenia klinicznego
Joel
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 25 mar 2016, o 11:05

Re: Badanie krwi,jak mam się przygotować

Post autor: Joel »

Zrobilem jeszcze raz te same badania, po odstawieniu leków i wyniki są zupełnie inne. Czas jaki minął od odstawienia leków a badania to 6dni.

leukocyty (WBC) 6,98 NORMA:4-10
erytrocyty (RBC) 5,39 NORMA:4,5-5,5
hemoglobina (Hgb) 15,9 NORMA:14-18
hematokryt (hct) 46,9 NORMA:40-54
śr.obj.erytro. (MCV) 87 NORMA:84-94
śr.masa hem (MCH) 29,5 NORMA:27-34
śr.stęż.hem (MCHC) 33,9 NORMA:31-37
płytki krwii (PLT) 353 NORMA: 130-350
Neutrofile 3,52 NORMA:1,8-7,5
Limfocyty 2,67 NORMA:1-4
Monocyty 0,58 NORMA:0,1-0,8
Eozynofile 0,17 NORMA:0,04 - 0,5
Bazofile 0,017 NORMA:0-0,1
Neutrofile% 50,4 NORMA:45-75
Limfocyty% 38,3 NORMA:20-45
Monocyty% 8,3 NORMA:2-8
Eozynofile% 2,4 NORMA:1-5
Bazofile% 0,6 NORMA:0-1
białko CRP 5,31 NORMA:0-5
LDH 288 NORMA:240-480

Różnice co do poprzedniego badania są takie:
płytki krwii 290 dzisiaj: 353 -ponad norme
Monocyty% 12,2 dzisiaj: 8,3 niewiele ponad norme
białko CRP 0,82 dzisiaj: 5,31 niby też niewiele ponad normę, aczkolwiek w porównaniu do pierwszego badania jest wielki skok.

Poza tym węzły chłonne miałem badane:
W okolicy podżuchwowej po stronie lewej węzły chłonne z poszerzoną strefą korową wlk. do 20x8mm raczej odczynowe. Poza tym obustronnie na szyi pojedyncze niepodejrzane węzły chłonne wlk. do 13.4mm podżuchowowo po stronie prawej

Obustronnie w pachwinach pojedyncze niepodejrzane węzły chłonne wlk do 15x6mm po str P.

Obustronnie w dołach pachwowych niepodejrzane węzły chłonne wlk. do 19x6mm po st P.

Wątroba:
W okolicy pogranicza obłu płatów wątroby torbiel śr 15mm, poza tym wątroba normoechogeniczna, bez zmian ogniskowych, niepowiększona. Pęcherzyk żólciowy złogów nie zawiera, PŻW nieposzerzony. Trzustka normoechogeniczna. Obie nerki o prawidłowej echostrukturze bez cech poszerzenia UKM. Śledziona normoechogeniczna prawidłowej wielkości. W widoczym zakresie węzły okołoaortalne niepowiększone. Pęcherz moczowy o gładkich obrysach ścian.

W ub tyg zdrowo zachorowałem mega ból gardła, później poszło w górne drogi oddechowe. Mam antybiotyki, ale nie bralem, bo chciałem powtórzyc badania. Do dnia dzisiejszego jeszcze mam zapchane górne drogi oddechowe, zaczerwienione gardło.

Co jak co prawie wszystko rozumiem, ale co to znaczy np. w pachwinach pojedyncze niepodejrzane węzły chłonne? Jak to wszystko interpretować?
Badania na żółtaczke typ b i c są ujemne ;) Prosze o wyjaśnienie tych wyników.

Laryngolog przepisał mi te leki:
Augmentin SR 1000mg 2x2
Dicoflor 1x1
Tussicom 200 1-1-0
Quixx 3x3 wdechy
1x2 wdechy

Pytanie brać te leki czy czekać na dalszy krok onkologa? Wezme leki to jestem wykluczony z badan na czas brania leków oraz dwa tyg po braniu leków.
dimedicus

Re: Badanie krwi,jak mam się przygotować

Post autor: dimedicus »

Jest tylko niewielki stan zapalny wynika z przyczyn opisanych, czyli powiększenia węzłów odczynowych.Uważam że śmiało można zastosować leczenie zalecone a następnie wykonać badania kontrolne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post