Projekt noweli ustawy refundacyjnej już w czerwcu

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Projekt noweli ustawy refundacyjnej już w czerwcu

Post autor: admin. med. »

W dzisiejszej rozmowie z Rzeczpospolitą, wiceminister zdrowia odpowiedzialny w resorcie za politykę lekową zapowiedział, że projekt dużej nowelizacji tzw. ustawy refundacyjnej będzie gotowy do końca czerwca. Zmiany będą dotyczyły między innymi leczenia chorób rzadkich i ultrarzadkich oraz procedury refundacyjnej.

Zdaniem wiceministra Łandy, skuteczne, ale jednocześnie drogie leki stosowane u pacjentów chorych na rzadkie schorzenia, nie spełniają ustawowego wymogu efektywności. Zbyt duże koszty powodują, że nie są one refundowane. Resort zdrowia w przypadku tzw. leków sierocych (stosowanych w chorobach rzadkich i ultrarzadkich) chce zrezygnować z analizy ekonomicznej przy podejmowaniu decyzji o refundacji, na rzecz tzw. uzasadnienia ceny leku. Ma również powstać osobny budżet przeznaczony na refundację leków sierocych.

Krzysztof Łanda zapowiedział również zmianę procedury refundacyjnej. Pierwszą decyzję o wpisaniu leku na listę refundacyjną, minister zdrowia będzie mógł wydać również na pół roku, a nie jak dotąd - na dwa lata. Ministerstwo chce większej elastyczności w momencie pojawienia się na rynku nowego leku z tej samej grupy limitowej w konkurencyjnej cenie. Zdaniem resortu, mechanizm ten w konsekwencji zmniejszy dopłaty pacjentów do leków.

Zmiany w ustawie refundacyjnej mają także dotyczyć tzw. dzielenia ryzyka. Obecnie NFZ jest zobowiązany do publikacji danych, na podstawie których można łatwo obliczyć na jakie ustępstwa finansowe była gotowa pójść firma farmaceutyczna w procesie refundacji. To osłabia jej pozycję w negocjacjach dotyczących ceny leku w innych krajach. Resort planuje objęcie całkowitą poufnością instrumentów dzielenia ryzyka. Dostęp do takich danych będą miały wyłącznie instytucje kontrolne.

Źródło: Rzeczpospolita
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post