[Film] Rak żołądka. Objawy

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

[Film] Rak żołądka. Objawy

Post autor: admin. med. »

Najczęściej u chorych na raka żołądka występują następujące objawy: * bolesność w nadbrzuszu lub śródbrzuszu, zwykle związana ze spożyciem posiłku, *utrata łaknienia, *okresowe nudności lub wymioty, zwłaszcza, gdy guz jest umieszczony obwodowo, *smoliste stolce, *ubytek masy ciała, a z czasem postępujące wyniszczenie, *w guzach umiejscowionych w okolicy wpustu, może pojawić się zaburzenie połykania.

W badaniu przedmiotowym pacjentów z rakiem żołądka, odchylenia pojawiają się dość późno. Często stwierdza się wyniszczenie, wzdęcia, guz wyczuwalny przez powłoki brzuszne, wodobrzusze, limfadenopatię (w lewym dole nadobojczykowym), żółtaczka, wysięk do jamy opłucnej oraz hepatomegalię w przypadku przerzutów do wątroby, guz przerzutowy do jajnika. Stwierdzenie któregoś z wymienionych objawów, świadczy niestety o zaawansowanym stadium rozwoju nowotworu i zazwyczaj wyklucza tym samym radykalne postępowanie.

O tym, dlaczego tak często lekceważone są pierwsze objawy raka żołądka, opowie nasz ekspert - prof. dr hab. Włodzimierz Olszewski, patolog.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post