D-dimery,badanie na powstające w organizmie zakrzepy i zator

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

D-dimery,badanie na powstające w organizmie zakrzepy i zator

Post autor: admin. med. »

D-dimery,badanie na powstające w organizmie zakrzepy i zatory lub inne uszkodzenia układu krążenia
To produkty rozpadu fibryny. Fibryna powstaje w procesie krzepnięcia, w przypadku wykrzepiania wewnątrznaczyniowego i w przypadku powstawania skrzepliny. W warunkach fizjologicznych nie wykrywa się D-dimeru we krwi, bowiem powstaje on jedynie w wyniku rozpadu wcześniej utworzonego zakrzepu.

Norma: < 500 µg/l

Dodatni wynik badania D-dimerów wskazuje na występowania nieprawidłowo wysokiego poziomu produktów rozpadu fibryny w organizmie w wyniku aktywacji procesów krzepnięcia i fibrynolizy, czyli na powstające w organizmie zakrzepy i zatory lub inne uszkodzenia układu krążenia. Badanie stężenia D-dimerów powinno się wykonywać u pacjentów z objawami zakrzepicy żył głębokich, takich jak obrzęk, ból, zaczerwienienie (najczęściej dotyczące jednej kończyny lub jej części), a także u chorych z objawami zatoru tętnicy płucnej, takimi jak duszność, kaszel, ból, krwioplucie.
Jedzpij
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 3 kwie 2016, o 08:40

Re: D-dimery,badanie na powstające w organizmie zakrzepy i z

Post autor: Jedzpij »

Badanie to powinny wykonywać się także u pacjentów z chorobą nowotworową. Zakrzepica bardzo często jej towarzyszy. Wskaźnik krzepliwości jest także kontrolowany podczas chemioterapii, która zwiększa krzepliwość krwi.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post