Badają budowę wirusa Zika. Szczepionka już wkrótce?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Badają budowę wirusa Zika. Szczepionka już wkrótce?

Post autor: admin. med. »

Nie ma obecnie szczepionki chroniącej przed wirusem Zika. Badania prowadzone przez biologów z Uniwersytetu Purdue i finansowane przez amerykański National Institutes of Health mogą jednak zmienić tę sytuację.

Naukowcy wykorzystali technikę mikroskopii krioelektronowej pozwalającej z niezwykłą precyzją, na poziomie atomowym, obejrzeć wirusa Zika - informuje Rzeczpospolita.

To umożliwi stworzenie mapy pokazującej potencjalne miejsca na powierzchni wirusa, które będą celem dla terapii, pomogą w opracowaniu skutecznej szczepionki lub poprawią diagnostykę, pozwalając na odróżnienie Zika od innych podobnych wirusów.

Precyzyjne badanie budowy wirusa może zatem okazać się przełomem w walce z Zika, który odpowiada za epidemię małogłowia wśród noworodków oraz inne zaburzenia neurologiczne upośledzające rozwój dzieci.

Naukowcy uważają, że do wad rozwojowych dochodzi po zakażeniu wirusem Zika roznoszonym przez komary kobiet w ciąży. W Brazylii w 2014 r. odnotowano ok. 150 przypadków mikrocefalii. Od 22 października ubiegłego roku zarejestrowano już ponad 4700 przypadków. U dzieci, które z powodu małogłowia zmarły, wykryto wirusa w tkance mózgu, a także w łożysku i płynie owodniowym.

Więcej: rp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post