Wytyczne dotyczące wykonywania rutynowego badania ultrasonog

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Wytyczne dotyczące wykonywania rutynowego badania ultrasonog

Post autor: admin. med. »

Wytyczne dotyczące wykonywania rutynowego badania ultrasonograficznego płodu w II trymestrze ciąży
Wytyczne dotyczące wykonywania rutynowego badania ultrasonograficznego płodu w II trymestrze ciąży. Zalecenia ISUOG
Wytyczne dotyczące wykonywania rutynowego badania ultrasonograficznego płodu w II trymestrze ciąży. Zalecenia International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology
Practice guidelines for performance of the routine mid-trimester fetal ultrasound scan
L.J. Salomon, Z. Alfirevic, V. Berghella, C. Bilardo, E. Hernandez-Andrade, S.L. Johnsen, K. Kalache, K.-Y. Leung, G. Malinger, H. Munoz, F. Prefumo, A. Toi i W. Lee w imieniu Komitetu ds. Standardów Klinicznych International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology
Ultrasound in Obstetrics & Gynecology, 2011; 37: 116-126
Data utworzenia: 06.03.2013
Ostatnia modyfikacja: 07.03.2013
Opublikowano w Medycyna Praktyczna Ginekologia i Położnictwo 2012/06
Pełna treść artykułu jest dostępna w publikacji: Medycyna Praktyczna Ginekologia i Położnictwo 2012/6

KOMENTARZ

prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś
I Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

"Wytyczne dotyczące wykonywania rutynowego badania ultrasonograficznego płodu w II trymestrze ciąży" stanowią opracowany przez International Society of Ultrasound in Obstetrics and Gynecology zbiór praktycznych zasad przeprowadzania badań ultrasonograficznych (USG). Zawarte w nich zostały zarówno informacje o charakterze ogólnym, takie jak celowość wykonywania omawianych badań, czas badania, grupa docelowa, kwalifikacje badającego, wymogi sprzętowe, dokumentacja badania, zasady bezpieczeństwa itp., jak i szczegółowe wytyczne, dotyczące sposobu prawidłowego przeprowadzania badań.

W części ogólnej moją uwagę zwróciło niezwykle istotne stwierdzenie, o którym nie wszyscy - niestety - pamiętają. Mianowicie: "Choć USG wykonywane w II trymestrze ciąży pozwala na wykrycie wielu wad, uznaje się, że pewna część z nich może pozostać niezauważona mimo najwyższych kwalifikacji przeprowadzającego badanie". Tę informację powinni sobie przyswoić przede wszystkim ci, którzy wydając różnego rodzaju opinie czy ekspertyzy, uważają, że takie sytuacje nie mogą mieć miejsca. Twierdząc tak, osoby te - nierzadko w ogóle niebędące położnikami - dają wyłącznie dowód swej ignorancji i arogancji.

Bardzo istotnym elementem wytycznych są także wymogi określające, kto powinien wykonywać USG w II trymestrze ciąży. Uwzględniając wymagania specyficzne dla poszczególnych krajów, zwrócono uwagę na to, że niezbędnym warunkiem jest odbycie specjalistycznego szkolenia w zakresie diagnostyki ultrasonograficznej u kobiet w ciąży, uczestniczenie w zajęciach ustawicznego kształcenia medycznego, jak też - co w mojej opinii stanowi najbardziej istotny aspekt - rutynowe stosowanie metod zapewnienia jakości i kontroli badań. Jedynie audyt przeprowadzany okresowo zabezpiecza bowiem osoby wykonujące badania przed popadaniem w rutynę i obniżaniem standardów prowadzonej diagnostyki. Niezwykle istotnym zagadnieniem, które również znalazło miejsce w omawianych wytycznych, jest procedura kierowania pacjentek na bardziej szczegółowe, tzw. konsultacyjne USG - "Osoby wykonujące USG u kobiet w ciąży powinny opracować tryb kierowania pacjentki do odpowiedniego ośrodka w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia nieprawidłowości". Oznacza to ni mniej ni więcej, że każdy lekarz wykonujący USG powinien ściśle współpracować z najbliższym (optymalnie) ośrodkiem referencyjnym, który zweryfikuje podejrzenie nieprawidłowości lub zdiagnozowany wstępnie problem, dzięki czemu pacjentka uzyska ostateczne rozpoznanie i specjalistyczną poradę w możliwie najkrótszym czasie, bez zbędnych stresów i niepewności.

W dalszej części wytycznych znajduje się szczegółowy instruktaż dotyczący schematu wykonywania USG w II trymestrze ciąży, ze szczególnym uwzględnieniem przeprowadzania biometrii i oceny anatomii płodu. Znajdują się tu liczne praktyczne wskazówki, przydatne podczas wykonywania badania. Zwrócono między innymi uwagę na to, że niektóre elementy nie wchodzą - lub też nie muszą wchodzić - w zakres rutynowego badania. Należy do nich chociażby ustalanie liczby palców dłoni i stóp, jak również opis zewnętrznych narządów płciowych w celu określenia płci płodu. Odnośnie do oceny objętości płynu owodniowego dopuszczono szacowanie subiektywne (prawidłowa lub nieprawidłowa), wskazując na to, że metoda ta nie ustępuje technikom pomiaru ilościowego, takim jak oznaczanie indeksu płynu owodniowego czy pomiar najgłębszej kieszonki. W omawianych wytycznych nie zaleca się także rutynowego pomiaru długości szyjki macicy, stwierdzając, że "dotychczas nie uzyskano wystarczających dowodów na to, by zalecać rutynowe wykonywanie pomiarów długości szyjki macicy w II trymestrze ciąży w populacji niewyselekcjonowanej".

Ważnym stwierdzeniem jest także to, że "Obecnie nie zaleca się stosowania technik doplerowskich w ramach rutynowego USG w II trymestrze ciąży. Nie uzyskano wystarczających danych, które potwierdzałyby zasadność powszechnego przeprowadzania oceny przepływu w tętnicy macicznej lub tętnicy pępowinowej podczas USG w ciąży małego ryzyka". Tym samym można uznać, iż autorzy wytycznych w sposób jednoznaczny oddzielili zagadnienia praktyczne dotyczące USG w II trymestrze ciąży od aspektów naukowych i doświadczalnych.

W podsumowaniu należy podkreślić, iż omawiane wytyczne posłużyły za wzór dla "Rekomendacji Sekcji Ultrasonografi i Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie przesiewowej diagnostyki ultrasonograficznej w ciąży o przebiegu prawidłowym", opracowanych 2 grudnia 2011 roku i opublikowanych na łamach "Ginekologii Polskiej" (2012; 83: 309-315; 389-399). Autorzy polskich rekomendacji posiłkowali się także wytycznymi American College of Obstetricians and Gynecologists oraz The Fetal Medicine Foundation.

źródło:medycyna praktyczna
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post