Alimenty na wnuki? Przeczytaj, kiedy dziadkowie muszą płacić

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Alimenty na wnuki? Przeczytaj, kiedy dziadkowie muszą płacić

Post autor: admin. med. »

Dopóki dzieci nie mogą się samodzielnie utrzymywać, czyli de facto do momentu ukończenia przez nich szkoły i znalezienia pracy, na rodzicach ciąży obowiązek alimentacyjny. Jednak alimentami mogą zostać obciążeni także dziadkowie - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

W przypadku, gdy rodzice nie są w stanie płacić alimentów na dziecko, do tego obowiązku mogą w pierwszej kolejności zostać zmuszeni dziadkowie.

Taka sytuacja ma miejsce, gdy nie ma osoby zobowiązanej w kolejności bliższej (np. rodzice nie żyją), osoba zobowiązana w bliższej kolejności żyje, ale nie jest w stanie świadczyć alimentów lub uzyskanie od osoby zobowiązanej w bliższej kolejności na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

Dziadkowie mogą zostać zobowiązani do zaspokojenia tylko części potrzeb uprawnionego do alimentów. Sąd bierze również pod uwagę możliwości zarobkowe i majątkowe osób zobowiązanych do pomocy, dlatego może na przykład nakazać płacenie różnych kwot lub nawet zwolnić od obowiązku alimentacyjnego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post