NFZ uruchamia opiekę koordynowaną nad kobietą w ciąży

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

NFZ uruchamia opiekę koordynowaną nad kobietą w ciąży

Post autor: admin. med. »

Kompleksowa opieka medyczna nad matką w okresie ciąży, porodu, połogu oraz jej nowo narodzonym dzieckiem, pełna dostępność do świadczeń zgodnie ze wskazaniami medycznymi, możliwość zgłoszenia do programu na każdym etapie ciąży - to główne założenia programu NFZ opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży.

P.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna podpisał zarządzenie regulujące zasady funkcjonowania programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej. Od lipca placówki medyczne, które przystąpią do konkursu i spełnią określone kryteria będą mogły realizować program.

Program zakłada opiekę zespołu lekarzy i położnej nad kobietą w ciąży, podczas porodu oraz w okresie sześciu tygodni po urodzeniu dziecka. Szpitale, które przystąpią do programu będą lepiej finansowane przez NFZ, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań. Między innymi muszą dysponować poradnią ginekologiczno-położniczą, gwarantować opiekę położnej i przyjmować nie mniej niż 600 porodów rocznie.

Jest to całkowicie nowy projekt. Dzięki takiemu rozwiązaniu kobieta zyskuje kompleksową opiekę, a co za tym idzie poczucie bezpieczeństwa na każdym etapie ciąży i porodu - podkreśla Andrzej Jacyna p.o. prezesa NFZ. Zmieniamy model opieki – w tym wypadku nad kobietą i jej nowo narodzonym dzieckiem – tak, aby na pierwszym miejscu nie stały procedury i ich wyceny, ale dobro i interes pacjenta – dodaje.

Efektem wprowadzonych zmian ma być kompleksowa opieka medyczna nad matką i dzieckiem, poprawa komfortu i poczucia bezpieczeństwa kobiet w okresie ciąży, porodu i połogu, zmniejszenie umieralności okołoporodowej, a także mniejsza liczba cięć cesarskich.

Udział w programie jest dobrowolny. NFZ deklarował jednak chęć wprowadzenia koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży w całym kraju, jeśli pilotaż przyniesie oczekiwane efekty. Wiele zastrzeżeń do programu zgłosił samorząd lekarski oraz pielęgniarki i położne z Naczelnej Izby. Głównie chodziło o wyśrubowane kryteria przystąpienia do jego realizacji, co ogranicza do koordynowanej opieki mniejszym szpitalom.

Źródło: nfz
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post