Dolegliwości kręgosłupa to choroba cywilizacyjna

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Dolegliwości kręgosłupa to choroba cywilizacyjna

Post autor: admin. med. »

Specjaliści: dolegliwości kręgosłupa to choroba cywilizacyjna
Trudno znaleźć na świecie człowieka, który choć raz w życiu nie cierpiał z powodu "łamania w krzyżu". Bóle kręgosłupa stały się syndromem naszych czasów - życia spędzanego za kierownicą samochodu, przed komputerem i telewizorem - zawsze w pozycji siedzącej.

- Same dolegliwości są bardzo uciążliwe, powodują dotkliwe cierpienie i długotrwałą niezdolność do pracy - tłumaczy w rozmowie z Dziennikiem Bałtyckim prof. Wojciech Kloc, ordynator oddziału neurochirurgii w zarządzanym przez spółkę Copernicus Szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.

- Najważniejsza jest oczywiście prewencja, czyli zapobieganie chorobom kręgosłupa, i to już od dzieciństwa - zaznacza specjalista.

Być może wkrótce gdański szpital będzie jedną z pierwszych placówek w kraju, w której neurochirurdzy i ortopedzi będą mogli korzystać z urządzenia o nazwie EOS, pozwalającego zobrazować jednorazowo cały szkielet pacjenta.

Umożliwi to oceniać specjalistom, jak funkcjonują stawy, jak cały kręgosłup i gdzie tkwi przyczyna dolegliwości. Pomoże to lekarzom dobrać choremu, którego czeka operacja, odpowiednie implanty do danego schorzenia, by np. implant, który koryguje wadę kręgosłupa, nie wpływał negatywnie na staw biodrowy czy kolanowy.

- Warto też pamiętać, że u chorych, którzy mają dwa schorzenia, np. biodra i kręgosłupa, leczenie zawsze się zaczyna od obwodu, czyli od stawu kolanowego czy biodrowego, a dopiero potem zabiera się za kręgosłup. Wymaga to dobrej współpracy ortopedy, neurologa i neurochirurga - podkreśla prof.

W większości przypadków przykre objawy ustępują po kuracji lekami przeciwzapalnymi i przeciwbólowymi, leżeniu, odpoczynku, zmianie pozycji podczas pracy.

Około 1 proc. chorujących na kręgosłup wymaga zabiegu operacyjnego. Biorąc pod uwagę, że to schorzenie powszechne, liczba osób skazanych na operację wcale nie jest mała.

Więcej: dziennikbaltycki.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post