Skutki uboczne po antybiotykach

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Skutki uboczne po antybiotykach

Post autor: admin. med. »

Dzięki nim możemy dziś skutecznie walczyć z różnymi chorobami. Jednak zażywanie antybiotyków może powodować skutki uboczne. Jak się przed nimi chronić?
Wiadomo, że nie działają na wirusy. Mogą zaś działać bakteriobójczo (niszczą bakterie) lub bakteriostatycznie (hamują rozwój tych zarazków). Prowadząc walkę z bakteriami, antybiotyki nie rozróżniają, które z nich są dla nas "dobre", a które "złe". Niszczą więc wszystkie, nawet te przyjazne, znajdujące się na naszej skórze, w jelitach i na błonie śluzowej (np. gardła czy pochwy u kobiet).

Skutki uboczne

Po zakończeniu kuracji antybiotykowej mogą wystąpić tzw. skutki uboczne:

- Grzybica - niszczenie "dobrych" bakterii zakłóca równowagę, jaka istnieje u zdrowego człowieka między bakteriami, grzybami i drożdżami; gdy

antybiotyk wyeliminuje np. bakterie kontrolujące rozmnażanie się drożdży, kobieta może zachorować na grzybicę pochwy wywołaną drożdżakami.

- Biegunka - spowodowana jest nieobecnością w jelitach bakterii wspomagających trawienie.

- Awitaminoza - pojawia się na skutek zaburzeń we wchłanianiu witamin, spowodowanych brakiem "dobrych" bakterii jelitowych.

Po kuracji

By uporać się ze skutkami ubocznymi wywołanymi przez antybiotyki, warto jeszcze w czasie leczenia jeść więcej warzyw i owoców bogatych w witaminy. Wbrew temu, co sądzą niektórzy, zsiadłe mleko czy jogurty pite podczas kuracji nie pomagają odbudować flory bakteryjnej w jelitach. Ponadto wapń zawarty w mleku może hamować działanie niektórych antybiotyków (np. tetracyklin). Dobrze jest zaś pić te napoje po leczeniu. Można też zażywać preparaty odnawiające florę bakteryjną w jelitach, np. Lakcid, Trilac. Warto także sięgnąć po środki wielowitaminowe. Korzystne środowisko w pochwie pomogą odnowić dopochwowe (np. Lactovaginal) lub doustne (np. Provag, LaciBios femina) preparaty z pałeczkami kwasu mlekowego.

źródło:poradnikdomowy.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post