Tromboliza pod kontrolą cewnika

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Tromboliza pod kontrolą cewnika

Post autor: admin. med. »

Na łamach pisma Lancet opublikowano wyniki randomizowanego, prospektywnego badania klinicznego CaVenT dotyczącego stosowania trombolizy pod kontrolą cewnika (CDT) w leczeniu zakrzepicy żył głębokich kończyn (DVT).
Głównym autorem badania jest Tone Eden z Centrum Naczyniowego w Oslo. Leczenie zakrzepicy żył głębokich poprzez konwencjonalną antykoagulację zabezpiecza przed jej rozprzestrzenieniem i nawrotem, lecz nie rozpuszcza skrzepliny, która staje się przyczyną zespołu pozakrzepowego (PTS). Norwescy badacze mieli na celu sprawdzenie, czy zastosowanie trombolizy alteplazą pod kontrolą cewnika (CDT) wpływa na redukcję incydentów PTS.

Do badania włączono 209 pacjentów z 20 norweskich szpitali, w wieku 18-75 lat, z zakrzepicą biodrowo-udową, u których objawy DVT wystąpiły nie później niż 21 dni przed rekrutacją do badania. 101 pacjentów stanowiło grupę badaną – otrzymali terapia konwencjonalną i CDT, natomiast 101 chorych przydzielono do grupy kontrolnej, w której podawano jedynie leczenie konwencjonalne. Zespół pozakrzepowy rozwinęło 37 pacjentów z pierwszej grupy i 55 pacjentów z grupy kontrolnej (co oznacza 14,4 proc. redukcję ryzyka).

Drożność udowo-biodrową po 6 miesiącach odnotowano odpowiednio u 55 i 45 pacjentów. W grupie z CDT wystąpiło 20 powikłań naczyniowych, z czego 5 było istotnych klinicznie.

Wyniki uzyskane przez norweskich badaczy sugerują, że tromboliza pod kontrolą cewnika powinna być szeroko stosowana u pacjentów z zakrzepicą żył głębokich.

Źródło: Lancet 2012, 379:31-38.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post