Twarde soczewki kontaktowe

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
admin. med.

Twarde soczewki kontaktowe

Post autor: admin. med. »

Alternatywą dla okularów korekcyjnych są soczewki kontaktowe, których popularność na całym świecie stale rośnie. Obecnie w krajach wysoko rozwiniętych korzysta z nich około 30% ludzi, a w Polsce około 14%. Popularność swoją zawdzięczają wygodzie, dobrej widoczności w każdych warunkach, nieograniczonemu przez oprawki polu widzenia i uzyskiwaniu obrazu naturalnej wielkości przy dużej wadzie wzrok oraz przede wszystkim w stożku rogówki.

Twarde soczewki kontaktowe mają zastosowanie przy korekcji wysokich miopii oraz bardzo dużego astygmatyzmu, którego ani soczewki miękkie ani okulary korekcyjne nie są w stanie wyeliminowania w takim stopniu aby Pacjent mógł cieszy się dobrym widzeniem.



Twarde soczewki, czym sie różnią od miekkich

Twarde soczewki kontaktowe cechuje elastyczna struktura, a w odróżnieniu od soczewek miękkich nie zawierają one żadnej wody, wyróżniają się za to dużo wyższą przepuszczalnością tlenu. Poza tym nie przylegają one bezpośrednio do oka, tak jak soczewki miękkie, tylko nieomal unoszą się, pływają w warstwie płynu łzowego Twarde soczewki kontaktowe są idealnym rozwiązaniem dla osób aktywnych sportowo przede wszystkim w pomieszczeniach zamkniętych. Soczewki twarde są łatwe w pielęgnacji, zakładaniu i zdejmowaniu oraz odznaczają się większą trwałością materiału co gwarantuje, w odróżnieniu od soczewek miękkich, dłuższą ich żywotność. Dzięki własnej, nowoczesnej technologii materiałów i geometrycznej obróbce powierzchni soczewek istnieje szeroki zakres twardych soczewek kontaktowych o bardzo wysokim komforcie użytkowania. Są najczęściej wykorzystywaną metodą leczenia (a właściwie korygowania) stożka rogówki. Nie gwarantują one całkowitego wyeliminowania tejże wady a jedynie korektę krzywizny rogówki.


Stożek rogówki (keratoconus)

Stożek rogówki (keratoconus) – degeneracyjna, choroba rogówki, której przebieg charakteryzują zmiany w strukturze rogówki prowadzące do jej ścieńczenia i nadmiernego uwypuklenia. W wyniku choroby krzywizna rogówki przybiera odbiegający od normalnego stożkowaty kształt przypominający nierzadko piramidę. Stożek rogówki może prowadzić do znacznego zaburzenia wzroku – pacjenci często skarżą się na niewyraźne lub mnogie widzenie obrazu. Wbrew powszechnemu przekonaniu o rzadkości choroby, stożek jest najczęściej spotykaną dystrofią rogówki, która występuje z taką samą częstotliwością we wszystkich grupach etnicznych na całym świecie i dotyka około jedną na tysiąc osób. Choroba zostaje zazwyczaj rozpoznana w wieku dojrzewania, a jej najostrzejsze stadium przypada pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Stożek rogówki to choroba mało znana, o nieokreślonej etiologii oraz trudnym do przewidzenia przebiegu. Przy zaawansowaniu choroby i wysokim jego stadium pogorszenie wzroku z tego wynikające w bardzo dużym stopniu utrudnia codzienne funkcjonowanie, czytanie prowadzenie samochodu zwłaszcza o zmroku. Osobom cierpiącym na to schorzenie nie grozie całkowita utrata wzroku a dzięki twardym szkłom kontaktowym większość pacjentów może prowadzić samochód i normalnie funkcjonować. W bardziej zaawansowanych stadiach konieczny może by przeszczep rogówki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post