Tylko niewielka grupa chorych skutecznie leczy nadciśnienie

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Tylko niewielka grupa chorych skutecznie leczy nadciśnienie

Post autor: admin. med. »

Świętokrzyskie: tylko niewielka grupa chorych skutecznie leczy nadciśnienie
Populacja regionu świętokrzyskiego liczy około 1,3 miliona mieszkańców. Około 390 tysięcy osób cierpi na nadciśnienie tętnicze, ale tylko około 100 tysięcy jest skutecznie leczonych.

Pozostali albo nie są świadomi, że chorują, albo wiedzą o chorobie i jej nie leczą. Jeszcze inni leczą ją nieskutecznie - informuje Echo Dnia.

Specjaliści zwracają uwagę, że w większości przypadków ustalenie jednoznacznej przyczyny nie jest możliwe. W ponad 90 proc. przypadków nadciśnienie ma charakter pierwotny, czyli wywołują go różne uwarunkowania genetyczne i środowiskowe.

Mniej niż 10 proc. chorych cierpi na nadciśnienie tętnicze wtórne do innych chorób. Jego przyczyny to głównie choroby nerek, zaburzenia wydzielania hormonów, zwężenie aorty, zespół bezdechu sennego lub niektóre choroby neurologiczne.

Chorzy rzadko odczuwają dolegliwości. Najczęściej skarżą się na bóle głowy, uczucie zmęczenia. Po kilkunastu latach pojawiają się powikłania, takie jak uszkodzenie serca i nerek. Zdarza się, że nadciśnienie wykrywane jest dopiero podczas przypadkowego pomiaru ciśnienia lub w trakcie leczenia innej choroby.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post