Tyłozgięcie macicy – czy to powód do niepokoju?

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Tyłozgięcie macicy – czy to powód do niepokoju?

Post autor: admin. med. »

Tyłozgięcie macicy – czy faktycznie stanowi powód do niepokoju dla kobiet?

Macica kształtem przypomina spłaszczoną gruszkę, położoną w miednicy małej w linii środkowej ciała, pomiędzy pęcherzem moczowym a odbytnicą. Jej uwypuklona górna część nosi nazwę dna, które ku dołowi przechodzi trzon, a niżej w szyjkę macicy. W zależności od wieku, aktywności hormonalnej, przeszłości położniczej czy patologii w jej obrębie, macica może przybierać różny kształt i wielkość.

Pozycja macicy względem innych struktur miednicy mniejszej jest osobniczo zmienna. Jej lokalizację opisuje się za pomocą następujących terminów:

zgięcie (flexio) – kierunek osi trzonu macicy w stosunku do osi szyjki macicy. Wyróżniamy przodo i tyłozgięcie oraz tzw. położenie pośrednie.
pochylenie (versio)- kąt jaki tworzy macica względem długiej osi pochwy.
skręcenie (torsio)- opisuje rotację trzonu macicy na prawą lub lewą stronę w stosunku do ścian miednicy kostnej

To, w jakim kierunku będzie przebiegać długa oś trzonu macicy zależy od osobniczych cech związanych z budową i anatomią łącznotkankowo-mięśniowego aparatu zawieszającego (suspensio) narząd płciowy oraz podparcia (suppositio) jakie dla macicy stanowią struktury tkankowe dna miednicy mniejszej.

Na brzegach bocznych macicy otrzewna ścienna i trzewna przechodzi w więzadło szerokie, które dochodzi do ściany bocznej macicy. Dodatkową stabilizację macicy stanowią parzyste wiązadła obłe macicy, które biegną od krawędzi bocznej trzonu macicy w kierunku ściany miednicy kostnej, początkowo w więzadle szerokim, dalej pozaotrzewnowo po bocznej ścianie miednicy w kierunku kanału pachwinowego i po wyjściu z niego kończąc się w wargach sromowych większych. W umocowaniu macicy istotna rolę odgrywają więzadła odbytniczo- maciczne oraz pęcherzowo- maciczne.

Najważniejsze struktury mięśniowe tworzące podparcie dla macicy to:

Przepona moczowo-płciową (diaphragma urogenitale):
Mięsień poprzeczny krocza głęboki
Mięsień zwieracz cewki moczowej
Przepona miednicy (diaphragma pelvis)
Mięsień dżwigacz odbytu
Mięsień guziczny
Warstwa powierzchowna krocza
Mięsień kulszowo-jamisty
Mięsień opuszkowo-gąbczasty
Mięsień poprzeczny krocza powierzchowny
Mięsień zwieracz odbytu

Typowym położeniem macicy (80% kobiet) jest pochylenie trzonu narządu ku przodowi (przodopochylenie) w stosunku do osi pochwy. W takiej sytuacji szyjka macicy jest zazwyczaj skierowana nieco ku tyłowi miednicy. Zgięcie długiej osi szyjki macicy względem trzonu ma miejsce w tym samym kierunku (przodozgięcie. Niekiedy obserwuje się mierną rotacja na stronę prawą.

W przypadku tyłozgięcia macicy kąt pomiędzy długą osią szyjki a długą osią trzonu jest odwrócony. Taka sytuacja zdarza się u 20% kobiet ale zazwyczaj nie stanowi podstaw by wiązać z tym jakiekolwiek problemy zdrowotnego. Po prostu jest fizjologiczną odmianą położenia macicy, cechą tak indywidualna jak indywidualna jest uroda każdej kobiety. Ktoś jest brunetką, ktoś blondynką, ktoś jest szczupły, ktoś puszysty, ktoś ma długie a ktoś krótkie nogi. To samo dotyczy przodo i tyłozgięcia macicy. Z tego powodu, jako odmiana fizjologiczna a nie defekt anatomiczny, tyłozgięcia macicy się nie leczy.

Kobiety z tyłozgięciem macicy nie powinny mieć powodu do szczególnych zmartwień. Zazwyczaj ta odmiana ułożenia macicy nie jest związana ze szczególnie charakterystycznymi dolegliwościami, których nie doświadczałyby kobiety z przodozgięciem (bolesne krwawienia miesiączkowe), nie wymaga jakiegokolwiek leczenia i nie utrudnia zajścia w ciążę, pomimo powszechnej opinii panującej wśród kobiet a nawet głoszonych przez niektórych lekarzy (sic!) o istnieniu takiego związku.

źródło:zdrowieintymne.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post