U chorych na cukrzycę typu 2 można wcześniej wykrywać raka t

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

U chorych na cukrzycę typu 2 można wcześniej wykrywać raka t

Post autor: admin. med. »

Czescy naukowcy: u chorych na cukrzycę typu 2 można wcześniej wykrywać raka trzustki

Badanie poziomu trzech cząsteczek we krwi może pomóc wcześnie wykrywać raka trzustki u pacjentów z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2. To pozwoli skuteczniej go leczyć - przekonywali badacze z Czech na kongresie Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą (EASD).

Odbywał się on w dniach 12-16 września w Monachium.

Jak zaznaczył główny autor pracy dr Pavel Skrha z Uniwerystetu Karola w Pradze, zarówno stan przedcukrzycowy (czyli zaburzenia poziom glukozy we krwi, które poprzedzają rozwój cukrzycy typu 2), jak i cukrzyca typu 2, która została wykryta w ostatnich dwóch latach, mogą być najwcześniejszym objawem raka trzustki. Dotyczy to zwłaszcza tych chorych, którzy tracą znacznie na wadze. Z drugiej strony wiadomo, że pacjenci, którzy od wielu lat cierpią na cukrzycę typu 2 są bardziej narażeni na raka trzustki niż osoby z ogólnej populacji.

Rak ten jest zaliczany do najgroźniejszych i najtrudniejszych w leczeniu nowotworów złośliwych, m.in. dlatego, że przeważnie wykrywa się go w stadium zaawansowanym, kiedy nie ma szans na wyleczenie go metodą operacyjną.

W czeskim badaniu nakowcy oceniali, czy badanie poziomu białka CA 19-9 może przydać się we wczesnej diagnostyce raka trzustki wśród chorych z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2. CA 19-9 jest zaliczany do tzw. markerów nowotworowych, gdyż jego podwyższona obecność we krwi może świadczyć o rozwoju różnych nowotworów przewodu pokarmowego, w tym raka trzustki.

Obecnie jest on wykorzystywany raczej do monitorowania skuteczności leczenia tego nowotworu, bo ocena jego poziomu jest metodą za mało czułą, by mogła być stosowana we wczesnej diagnostyce raka trzustki w ramach badań przesiewowych. Dodatkowo, w czeskim badaniu sprawdzano przydatność dwóch nowych markerów nowotworowych, tj. mikroRNA-196 oraz mikroRNA-200.

Łącznie przebadano: 60 pacjentów z rakiem trzustki i cukrzycą typu 2, 34 pacjentów z cukrzycą typu 2 bez raka trzustki oraz w ramach kontroli 30 osób zdrowych. Diagnozę nowotworu potwierdzano na podstawie badania komórek pobranych bądź metodą biopsji, bądź podczas wycinania guza trzustki.

Analiza wykazała, że wśród pacjentów z rakiem trzustki więcej było osób z nowo zdiagnozowaną cukrzycą typu 2 (44 osoby) niż chorujących na cukrzycę od wielu lat (16 osób).

U pacjentów z rakiem trzustki stwierdzono znacznie podwyższony poziom wszystkich trzech badanych markerów, niezależnie od trwania cukrzycy. Czułość testu na marker CA 19-9 wyniosła 85 proc., co oznacza, że przy pomocy tego badania można zidentyfikować taki odsetek wszystkich chorych na raka trzustki (czyli prawidłowo zidentyfikować chorobę u 85 proc. osób, u których ona występuje). Natomiast swoistość testu, czyli jego zdolność do prawidłowej identyfikacji osób zdrowych, wyniosła 73 proc. Dzięki dołączeniu do testu dwóch nowych markerów, jego czułość wzrosła do 95 proc. a swoistość do 77 proc.

Zdaniem autorów badania oznaczanie tych trzech markerów może być stosowane jako badanie przesiewowe w kierunku raka trzustki u nowo zdiagnozowanych pacjentów z cukrzycą typu 2 lub u osób, u których stwierdzono stan przedcukrzycowy. Dotyczy to przede wszystkim tych chorych, którzy tracą na wadze z niewiadomych przyczyn lub mają różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

- To mogłoby zredukować opóźnienia w diagnostyce raka trzustki i poprawiłoby prognozę pacjentów z cukrzycą cierpiących na ten groźny nowotwór - podsumował dr Skrha.


źródło:biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post