Ustawa o dostępie nieubezpieczonych do POZ

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
Asystentka

Ustawa o dostępie nieubezpieczonych do POZ

Post autor: Asystentka »

Prezydent podpisał ustawę o dostępie nieubezpieczonych do POZ

Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która wprowadza dwie istotne zmiany: dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej, gdy wystąpią trudności z potwierdzeniem prawa do świadczeń i przywrócenie dotychczasowych zasad finansowania obowiązkowych szczepień ochronnych.

Nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej na początku grudnia uchwalił Sejm. Wczoraj ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda. Przypomnijmy czego dotyczą najważniejsze zmiany.

Powszechny dostęp do POZ

Pierwsza zmiana „polega na zagwarantowaniu każdej osobie, która skorzysta ze świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, że nie poniesie ona kosztów udzielonego świadczenia nawet w przypadku, gdy wystąpią trudności z potwierdzeniem jej prawa do świadczeń opieki zdrowotnej. Powyższe nie oznacza – co podkreślono w uzasadnieniu projektu ustawy – zniesienia obowiązku potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej (świadczeniobiorca nadal będzie potwierdzał prawo do świadczeń, bądź elektronicznie za pośrednictwem systemu eWUŚ, bądź poprzez złożenie oświadczenia albo stosownego dokumentu papierowego). W przypadku jednak, gdy wystąpią problemy z potwierdzeniem jego prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, Narodowy Fundusz Zdrowia będzie odstępował od dochodzenia od niego kosztów udzielonych świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej” – czytamy w wyjaśnieniu. W efekcie tej zmiany zostaną umorzone postępowania mające na celu wydanie decyzji administracyjnych ustalających obowiązek ponoszenia kosztów udzielonych świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej oraz umorzenie postępowań egzekucyjnych zmierzających do uzyskania tych należności.

Finansowanie szczepień obowiązkowych nadal z budżetu

Zmiana dotycząca szczepień ochronnych polega na przeniesieniu finansowania zakupu tych szczepionek dla osób ubezpieczonych z Narodowego Funduszu Zdrowia na budżet państwa. Po raz pierwszy Narodowy Fundusz Zdrowia miał sfinansować zakup szczepionek w 2017 r. Uchwalona przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 4 listopada 2016 r. ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przywraca finansowanie zakupu szczepionek służących do przeprowadzania obowiązkowych szczepień ochronnych z budżetu państwa, a zatem utrzymuje w tym zakresie obowiązujące obecnie rozwiązanie.
Janusz Maciejowski
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post