Usuwanie zębów mlecznych.Usuwać czy czekać?

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Usuwanie zębów mlecznych.Usuwać czy czekać?

Post autor: admin. med. »

Panuje wśród stomatologów bardzo korzystne przekonanie, że zębów mlecznych się nie usuwa i rzeczywiście usuwanie trzonowców mlecznych u dzieci poniżej 7-8 roku życia powoduje duże szkody prowadząc do stłoczeń wtórnych, asymetrii i nasilenia istniejącej wady zgryzu.

Ze wskazań ortodontycznych zęby mleczne usuwa się dla sterowania przebiegiem wyrzynania zębów stałych. Bardzo pomocne jest tu zdjęcie rentgenowskie pantomograficzne, na którym widać wzajemne położenie zębów mlecznych i stałych.

Wskazania do ekstrakcji zębów mlecznych:
1. Ząb stały wyrzyna się poza łukiem a mleczny jest wciąż obecny dotyczy to głównie siekaczy a szczególnie uważnie należy obserwować wymianę zębów po próchnicy kwitnącej z uwagi na zaburzenie resorpcji korzeni zębów mlecznych pozbawionych miazgi
2. Występuje asymetria wyrzynania czyli zęby stałe po jednej stronie są obecne od co najmniej sześciu miesięcy a po drugiej wciąż widać mleczne bez cech resorpcji
3. Widać dramatyczny brak miejsca na siekacze stałe a dziecko ma wypukły profil wtedy usuwa się mleczne kły, koniecznie symetrycznie.
4. Pod zębem mlecznym na rtg nie ma zawiązka zęba stałego i planuje się zamknięcie luki
5. Zawiązek zęba stałego jest nieprawidłowo położony dotyczy to zwłaszcza stałych kłów i piątek górnych, wtedy usunięcie zęba mlecznego stwarza szanse na prawidłowe wejście zęba stałego do łuku.
6. Usuwanie trzonowców mlecznych po 10-11 roku życia przyspiesza wyrzynanie zębów stałych i umożliwia wcześniejsze zastosowanie aparatów; jest to szczególnie ważne u dziewczynek, które wtedy mają skok wzrostowy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post