Usuwanie zmian naczyniowych na twarzy

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Usuwanie zmian naczyniowych na twarzy

Post autor: admin. med. »

Zmiany naczyniowe na twarzy stanowią duży problem kosmetyczny dla pacjentów i są częstym powodem zgłaszania się o pomoc do gabinetów dermatologicznych. Obecnie podstawową metodą leczenia zmian naczyniowych jest terapia laserowa. W tej dziedzinie zastosowanie znajduje wiele różnych laserów i IPL- Intense Pulse Light. Urządzenia wytwarzające IPL- silny impuls światła służą do leczenia różnych zmian naczyniowych, barwnikowych, do depilacji oraz do fotoodmładzania.

Zmiany naczyniowe na twarzy mogą być bardzo różnorodne. Najczęściej zgłaszają się pacjenci z rozszerzonymi naczynkami na twarzy, z rumieńcami, z naczyniakami gwiaździstymi, naczyniakami na ustach oraz z naczyniakami płaskimi. Parametry światła odpowiednio dobiera lekarz w zależności do tego, jaka zmianę chcemy usunąć. Światło to jest selektywnie pochłaniane przez barwnik krwi- hemoglobinę. Po dojściu barwnika - "chwytnika" światło zmienia się w ciepło i zmiana skórna ulega zniszczeniu bez uszkodzenia skóry zdrowej.
ROZSZERZONE NACZYNKA NA TWARZY (TELEANGIEKTAZJE) częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Mogą być jednym z objawów choroby skóry np. trądziku różowatego, ale zwykle występują u osób zdrowych i stanowią jedynie defekt kosmetyczny. Głównie przyczyną powstawania rozszerzonych naczynek są predyspozycje genetyczne, poza tym ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe, na zimno, mróz, wiatr. Leczenie teleangiektazji na twarzy metodą IPL polega na naświetlaniu całej skóry policzków lub nosa. Zabieg taki trwa 10-30 min w zależności od wielkości naświetlanej powierzchni. Pojedyncze impulsy IPL odczuwa się jak ukłucie igłą lub ?kopnięcie prądem?. Aby zmniejszyć odczucia bólowe na leczoną powierzchnię wieje się zimne powietrze. Nie stosuje się przed zabiegiem kremów znieczulających ponieważ obkurczają one naczynia. Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, ciepła, dlatego chłodzi się ją zimnymi okładami. Mogą powstać siniaki, które wchłaniają się w ciągu kilku lub nawet kilkunastu dni. Może powstać obrzęk twarzy (spuchnięcie), który utrzymuje się do 3-4 dni.
Efekt:
Pierwszy zabieg usuwa zwykle ok.40 -60 % naczyń, następny ok. 20%. Najbardziej oporne na leczenie są naczynka na skrzydełkach nosa, czasem w tej okolicy po zabiegu w ciągu kilku tygodni powracają.
Zalecana liczba zabiegów: 1-3 w odstępach co najmniej 8 tygodni.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post