Uszkodzenia ścięgien zginaczy palców

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Uszkodzenia ścięgien zginaczy palców

Post autor: admin. med. »

Mięśnie zginacze przebiegają wraz ze swymi ścięgnami na dłoniowej powierzchni przedramienia, nadgarstka i ręki. Na każdym palcu ręki znajdują się dwa ścięgna mięśni zginaczy za wyjątkiem kciuka który posiada tylko jedno ścięgno. W palcach od wskaziciela do małego ścięgna dłuższe przyczepiają się u podstawy ostatniego z trzech paliczków i zapewniają ruch we wszystkich stawach palców. Mięśnie te to zginacze głębokie (FDP). Ścięgna krótsze przyczepiają się na podstawie paliczka środkowego. Mięśnie te to zginacze powierzchowne (FDS), które zapewniają ruch palców w stawach śródręczno-paliczkowym i międzypaliczkowym bliższym. Nie mają wpływu na funkcję stawów międzypaliczkowych dalszych.

Z powodu powierzchownego położenia ścięgien zginaczy palców łatwo dochodzi do ich zranienia podczas różnorakich urazów ręki. Objawem ich uszkodzenia jest utrata czynnego zginania palca. W zależności od miejsca uszkodzenia rozmiar dysfunkcji palca jest różnorodny. Na wysokości zranienia pojawia się bolesność zarówno podczas dotykania jak i przy próbie zgięcia palca.

Postępowanie w uszkodzeniu ścięgien zginaczy jest zawsze operacyjne. Bez zeszycia ścięgna nie ma szans na jego wygojenie i powrót czynności zginania palca. Najlepsze wyniki osiąga się po wczesnych interwencjach operacyjnych. Naprawy te jednak wymagają dobrego przygotowania zespołu jak również odpowiednich warunków i sprzętu do leczenia.
arthros.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post