Strona 1 z 1

Czy ponownie szczepić pacjenta w przypadku pomyłkowego szczepienia

: 21 lip 2016, o 10:55
autor: admin. med.
Dorosłego pacjenta omyłkowo zaszczepiono preparatem dla dzieci o zmniejszonej dawce...
dr hab. n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, Warszawski Uniwersytet Medyczny
Dorosłego pacjenta omyłkowo zaszczepiono preparatem dla dzieci o zmniejszonej dawce (Vaxigrip Junior; 0,25 ml). Czy szczepienie należy powtórzyć?

Tak, należy ponownie wykonać szczepienie, tym razem podając prawidłową dawkę szczepionki (0,5 ml). Szczepienie można uznać za ważne, gdy podano prawidłową dawkę, w odpowiedni sposób i w zalecaną okolicę anatomiczną. Zalecenia te opracowano na podstawie wyników badań klinicznych, doświadczenia klinicznego oraz rozważań teoretycznych. Wyjątkiem od tej zasady są szczepionki zawierające atenuowane wirusy (MMR, szczepionka przeciwko ospie wietrznej i żółtej gorączce), które wprawdzie zgodnie z zaleceniami należy podawać podskórnie, ale wstrzyknięcie domięśniowe nie wpływa istotnie na ich immunogenność. Szczepienie należy powtórzyć jak najszybciej. Między kolejnymi dawkami tej samej szczepionki powinno się zachowywać 4-tygodniowy odstęp, jednak w tym przypadku połowę dawki szczepionki traktujemy jako szczepienie nieważne (nie uwzględniamy go). Mając do wyboru odczekanie 4 tygodni po prawdopodobnie nieskutecznym szczepieniu albo skrócenie odstępu, druga opcja w tym przypadku wydaje się lepsza dla pacjenta.

Zdarza się, że pomimo najlepszych chęci personel czasem przypadkowo poda niewłaściwą dawkę szczepionki. Najczęściej dotyczy to preparatów, które mają dawki przeznaczone dla dzieci i dorosłych (np. przeciwko WZW typu A i typu B czy przeciwko grypie). W takim przypadku, oprócz powtórzenia szczepienia zgodnie z zaleceniami, należy poinformować pacjenta o popełnionym błędzie i udokumentować go w dokumentacji medycznej (ochrona po podaniu niepełnej dawki może być niewystarczająca). By zapobiec podobnym pomyłkom w przyszłości, szczepionki dla dzieci i dorosłych warto przechowywać w różnych miejscach w lodówce i wyraźnie oznaczyć pojemniki jako „dla dzieci” i „dla dorosłych”.