Strona 1 z 1

Liraglutyd nie upośledza układu pokarmowego

: 14 sty 2017, o 19:41
autor: Asystentka
Lek na cukrzycę zwiększający wydzielanie insulin nie wpływa na układ trawienny osób z cukrzycą typu 1, informują naukowcy.

Liraglutyd, analog GLP-1 hamuje wydzielanie glukagonu – używa się go w leczeniu cukrzycy typu 2, gdyż reguluje glikemię i umożliwia schudnięcie. Zaczęto również prowadzić badania nad tym preparatem jako metodą leczenia cukrzycy typu 1 w terapii łączonej z insuliną. Liraglutyd stymuluje wydzielanie insuliny i hamuje wydzielanie glukagonu, opóźniając również opróżnianie żołądka, co może utrudniać odzyskanie równowagi po epizodach hipoglikemicznych.

W związku z tym badacze z Uniwersytetu Kopenhaskiego ocenili wpływ leku na prędkość opróżniania żołądka w czasie hipoglikemii u diabetyków typu 1. W ramach pracy opublikowanej na łamach magazynu Diabetes, Obesity and Metabolism naukowcy przeprowadzili 12-tygodniowe badania 20 osób z cukrzycą typu 1, u których poziom hemoglobiny glikowanej wynosił poniżej 8% (64 mmol/mol). Każdemu wylosowanemu pacjentowi podawano 1,2 mg liraglutydu dziennie lub placebo.

Nie zaobserwowano znaczących różnic pomiędzy grupami odnośnie opróżniania żołądka, ciśnienia tętniczego skurczowego i podobnych reakcji po epizodach hipoglikemicznych. Jednakże zauważono niewielkie podwyższenie tętna w grupie przyjmującej liraglutyd. Liraglutyd nie wpływa na odzyskanie równowagi glikemicznej i nie zagraża prędkości opróżniania żołądka ani odpowiedzi hormonów przeciwregulujących u osób z cukrzycą typu 1 w czasie hipoglikemii, stwierdzono. Problemów związanych z bezpieczeństwem leczenia nie odnotowano.