Strona 1 z 1

Szczepionka przeciw HPV

: 22 cze 2016, o 16:55
autor: admin. med.
Najnowsze badania kliniczne jednoznacznie potwierdzają, że szczepionka przeciwko HPV, jak jest nazywany wirus brodawczaka ludzkiego, chroni kobiety przed wystąpieniem zmian nowotworowych w szyjce macicy. Wirus ten, oprócz raka szyjki macicy wywołuje także często nowotwory sromu czy pochwy. Wydaje się, że szczepionka ta, o ile przyjęta zostanie w odpowiednim czasie, jest w 100% skuteczna.

Szczepienia przeciwko HPV chronią tak naprawdę przed najbardziej onkogennymi typami tego wirusa, a więc przed HPV 16 i HPV 18. Ta mutacja odpowiada za ponad 70% przypadków zachorowań na raka szyjki macicy na całym świecie. Komisja europejska zajmująca się promocją zdrowia zadecydowała, ze wskazane jest aby zaszczepiły się dziewczynki w wieku od 9-15 kat, oraz młode kobiety. Szczepienie ma pozwolić uniknąć, nie tylko wspomnianego nowotworu, ale również zapobiec innym chorobom, w tym zmianom nowotworowym w obrębie sromu czy wystąpieniu brodawek płciowych. I właśnie próby ochrony przed brodawkami płciowymi, sprawia, że szczepionkę tą podaje się również chłopcom.

Wyniki badań wskazują, że szczepionka jest skuteczna w 100% , o czym wspomniano powyżej, jak również chroni ona kobiety zarażone jednym typem wirusa, przed zarażeniem innymi jego odmianami. Niestety nie zmienia ona przebiegu już nabytej infekcji, i w związku z tym nie może być ona stosowana jako lek na brodawki płciowe czy nowotwór szyjki macicy.