Strona 1 z 1

Traumon żel działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne

: 30 wrz 2016, o 19:29
autor: admin. med.
Skład

Substancja czynna: 1 g żelu zawiera 100 mg etofenamatu.
Wskazania
Tępe urazy: stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych. Reumatyzm pozastawowy: bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej; zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych (zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, torebek stawowych); zapalenie nadkłykci.
Działanie
Niesteroidowy lek przeciwzapalny z grupy pochodnych kwasu antranilowego (fenamatów) o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym do stosowania miejscowego. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn, hamowaniu uwalniania mediatorów zapalenia (bradykininy, serotoniny, histaminy, enzymów proteolitycznych), blokowaniu układu dopełniacza i hamowaniu uwalniania hialuronidazy. Po podaniu na skórę biodostepność wynosi około 20% i zależy od stanu miejscowego (np. wilgotności skóry). Maksymalne stężenie we krwi występuje po 12-24 h od zastosowania. W około 99% wiąże się z białkami osocza. Jest wydalany w postaci wielu metabolitów wolnych lub sprzężonych w 35% z moczem, pozostała część z żółcią i kałem.

Dawkowanie
Odpowiednią ilość (pasek długości około 5-10 cm, co odpowiada około 1,7-3,3 g preparatu) nałożyć na skórę w okolicy objętej bólem i wcierać aż do całkowitego wchłonięcia. Stosować 3-4 razy na dobę. Preparat można stosować również po wcześniejszym oziębieniu w lodówce celem uzyskania lepszego efektu chłodzenia. W większości dolegliwości reumatycznych wystarczające jest 3-4-tygodniowe leczenie. Leczenie tępych urazów (np. urazów sportowych) trwa zazwyczaj do 2 tyg.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na etofenamat, kwas flufenamowy i inne leki z grupy NLPZ. Ciąża. Dzieci do 14 r.ż. Nie stosować na skórę uszkodzoną lub zmienioną chorobowo. Wyjątkowo można lek zastosować w okresie karmienia piersią - krótkotrwale i na ograniczoną powierzchnię ciała.