Strona 1 z 1

Choroba dwubiegunowa: wczesne wykrycie gwarantuje sukces terapii

: 18 sie 2016, o 07:39
autor: admin. med.
Nauka w Polsce/Rynek Zdrowia
17-02-2012 08:55

Rujnuje życie rodzinne, zawodowe i społeczne, ale wczesne wykrycie wykrycie choroby dwubiegunowej zwiększa szanse na skuteczne leczenie i normalne życie - podkreślają eksperci.
Jak podaje serwis Nauka w Polsce PAP, choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD) jest często rozpoznawana późno, a jej łagodniejsze postacie są wręcz pomijane. Wśród przyczyn eksperci wymieniają nie tylko trudności z diagnozowaniem ChAD, ale też niechęć ludzi do odwiedzania psychiatrów.

- W Polsce bardzo niewielki odsetek ludzi chodzi do psychiatry. Musimy odmitologizować tę specjalizację - mówił psychiatra dr Dariusz Wasilewski.

Jak wskazuje prof. Janusz Heitzman, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, ChAD jest schorzeniem o dwóch twarzach. Charakteryzuje się cyklicznym występowaniem epizodów maniakalnych i depresyjnych, które mogą być przedzielone okresami bez objawów (okres remisji). W tzw. typie mieszanym radykalne zmiany nastroju zachodzą nawet w ciągu jednego dnia.

Okres depresji charakteryzuje się m.in. przygnębieniem, obniżeniem energii życiowej, zaburzeniem codziennej aktywności, zmęczeniem bez przyczyny, ale też dolegliwościami bólowymi, spadkiem libido, spowolnieniem mowy i zubożeniem mimiki twarzy.

- Na drugim biegunie choroby jest mania, która może przybierać różne postacie. Może objawiać się euforią, nadmierną radością, brakiem krytycyzmu, ale też mieć postać tzw. dysforyczną, którą charakteryzuje wrogość i agresja, czy psychotyczną, w której pojawiają się urojenia wielkościowe i prześladowcze, nadmierna podejrzliwość - tłumaczy prof. Heitzman.