Strona 1 z 1

[Film] Badanie ostrosci wzroku - krok po kroku

: 12 sie 2016, o 17:36
autor: admin. med.
Do jednej z najczęstszych wad wzroku zaliczamy krótkowzroczność, która polega na tym, że obraz, który prawidłowo ogniskowany jest na powierzchni siatkówki, w oku krótkowzrocznym rzutuje się przed jej powierzchnią. Charakterystyczne jest, że osoba krótkowzroczna, aby dobrze zobaczyć przedmiot przysuwa go bliżej oczu. Krótkowidz patrząc na przedmioty odległe nie może pomagać sobie używając akomodacji, dlatego mruży oczy, co zwiększa głębię ostrości.

Kolejną bardzo częstą wadą refrakcji jest nadwzroczność. Wada ta wynika zazwyczaj ze zbyt krótkiej gałki ocznej w stosunku do jej siły skupiającej lub niewystarczającej siły skupiającej układu optycznego oka. Osoba z nadwzrocznością, aby zobaczyć odległy przedmiot, musi użyć akomodacji. Brak korekcji tej wady, wiąże się ze stałym napięciem mięśni akomodujących, co w konsekwencji prowadzi do nieprawidłowości w całym układzie mięśniowym oka, włącznie z zezem.

Krok po kroku o sposobie rozpoznawania wspomnianych wad, tzn. o badaniu ostrości wzroku opowie nasz ekspert -- dr Anna Otto, okulista.