Strona 1 z 1

[Film] Odbijanie powietrza po karmieniu

: 8 sie 2016, o 19:02
autor: admin. med.
Udane karmienie piersią jest wynikiem dobrego współdziałania matki i dziecka, ponieważ aby pokarm powstawał, musi być najpierw skutecznie odprowadzany z piersi.

Odruch oksytocynowy, nazywany również odruchem uwalniania pokarmu, wyzwalany jest przez stymulację zakończeń nerwowych na brodawce sutkowej przez prawidłowo przystawione do piersi i dobrze ssące dziecko.

Aby karmienie przebiegało sprawnie, z zatok mlecznych dziecko musi pobierać pokarm. W procesie uwalniania oksytocyny biorą udział także inne odruchy z różnych ścieżek zmysłowych - wzrokowych, słuchowych, dotykowych, zapachowych. Dla przykładu: przytulanie dziecka może stymulować uwalnianie oksytocyny, a czynniki stresogenne, np.: ból, niepokój, mogą hamować jej uwalnianie.

W przypadku zablokowania odruchu oksytocynowego, nie przedostaje się pokarm do zatok mlecznych sutka, co za tym idzie -- jest niedostępny dla dziecka. Mamy odbierają często taką sytuację, jako nagły zanik pokarmu. Między innymi w ten sposób dochodzi do powstawania problemów z karmieniem piersią.

Innym ważnym aspektem jest odbijanie przez niemowlaka powietrza po karmieniu. O tym, jak pomóc dziecku w takiej sytuacji, opowiada położna.