Strona 1 z 1

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych zęba

: 13 mar 2016, o 17:28
autor: admin. med.
Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych (następstwo chorób miazgi)
Rozpoznanie to oznacza zapalenie aparatu zawieszeniowego zęba w okolicy wierzchołka korzenia. Ostre lub przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchołkowych wywoływane jest przez:

zainfekowaną lub obumarłą miazgę,
niecałkowite wypełnienie kanału korzeniowego lub przejście poza wierzchołek kanału,
środki lecznicze,
środki dezynfekujące,
urazy okołowierzchołkowe,
bruksizm i parafunkcje.

Często podczas oceny zdjęć rentgenowskich zupełnie przypadkiem odkrywa się otorbione ognisko zapalne wielkości ziarenka grochu – przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchołkowych (parodontitis apicalis chronica). Zdrowa pierwotnie kość w okolicy wierzchołka korzenia zastępowana jest przez zapalną tkankę miękką. Miękka tkanka wokół wierzchołka korzenia jest określana jako ziarniniak, a potocznie jako zmiana okołowierzchołkowa.

W przypadku uaktywnienia się bakterii może dojść do zaostrzenia przewlekłego zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Przewlekły proces zapalny przechodzi w postać ostrą. Ząb staje się wrażliwy przy nagryzaniu. Leczenie polega na trepanacji zęba, a następnie leczeniu kanałowym. Jeżeli terapia jest prowadzona właściwie, zapalenie stopniowo ustępuje.

Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych wywoływane jest przez bakterie znajdujące się w kanale korzeniowym. W przypadku utworzenia się przetoki ostry ból ustępuje. Właściwe opracowanie i dezynfekcja kanałów korzeniowych prowadzą już po upływie kilku dni do zamknięcia się przetoki.