Strona 1 z 1

Moskitiera czy siatka polipropylenowa w leczeniu przepuklin pachwinowych

: 21 sty 2017, o 07:50
autor: Asystentka
Opracował dr n. med. Andrzej L. Komorowski

Metody: RCT, analiza ITT

Populacja: 302 dorosłych (>18. rż.) mężczyzn z jednostronną, odprowadzalną, pierwotną przepukliną pachwinową

Kryteria wykluczenia: m.in. zaburzenia krzepnięcia, podejrzenie przepukliny udowej

Interwencja: plastyka przepukliny sposobem Lichtensteina w znieczuleniu miejscowym z wykorzystaniem sterylizowanej w szpitalu siatki wyciętej z moskitiery (koszt siatki ok. 1 USD)

Kontrola: plastyka przepukliny sposobem Lichtensteina w znieczuleniu miejscowym z wykorzystaniem komercyjnej siatki polipropylenowej (koszt siatki 125 USD w Ugandzie gdzie było przeprowadzane badanie)

Wyniki: W grupie badanej w porównaniu z grupą kontrolną w trakcie rocznej obserwacji stwierdzono:

brak istotnej statystycznie różnicy pod względem ryzyka rozwoju powikłań pooperacyjnych (30,8% vs 29,7%)
brak istotnej statysytycznie różnicy pod względem ryzyka nawrotu przepukliny (0,7% vs 0%).

Wnioski

Operacje przepukliny pachwinowej jednostronnej sposobem Lichtensteina w znieczuleniu miejscowym z wykorzystaniem sterylizowanej siatki z moskitiery w porównaniu z wykorzystaniem komercyjnej siatki polipropylenowej nie wiązały się w ciągu 1 roku obserwacji z większym ryzykiem wystąpienia powikłań ani nawrotu.

Jaki jest udział technologii, a jaki techniki operacyjnej w ostatecznym wyniku leczenia operacyjnego? Wobec obfitości niejednokrotnie sprzecznych przekazów z piśmiennictwa i ze strony rynku muszą przemówić twarde dane z badań klinicznych. Nabiera to szczególnego znaczenia przy porównaniu technologii różniących się ceną 100-krotnie (sic!). Na uwagę zasługuje również zbliżony rozkład wyników Inguinal Pain Questionnaire w obu grupach badanych po upływie roku od operacji.