Strona 1 z 1

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa (spondyloza)

: 18 lut 2017, o 18:53
autor: Asystentka
Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa (spondyloza) stanowizatem poważny problem społeczny i medyczny, należy do najbardziej rozpowszechnionych stanów chorobowych i jest jednym z najczęstszych wskazań do badań obrazowych. Spondyloza jest chorobą kompleksową obejmującą całą jednostkę ruchową kręgosłupa (“discovertebralunit“, disco-somatic unit”), na którą składają się: krążki międzykręgowe, trzony kręgowe, stawy międzykręgowe, więzadła żółte, więzadła podłużne

Zmiany zwyrodnieniowe rozpoczynają się zwykle od krążka międzykręgowego, następnie zajmują blaszki graniczne i przylegające części trzonów kręgowych, po czym stopniowo obejmują pozostałe struktury segmentu ruchowego.

Wyjściowym badaniem w spondylozie są zdjęcia rtg kręgosłupa. W przypadku uporczywych dolegliwości bólowych, objawów korzeniowych bądź ubytkowych objawów neurologicznych wskazane jest badanie MR lub TK.

Jedynie wyjątkowo stosuje się obecnie mielografię i mielografię TK (mielo-TK). W wybranych przypadkach stosowane są badania naczyniowe (USG dopplerowska, angiografia TK, angiografia MR) oraz scyntygrafia kości i PET/TK.