Strona 1 z 1

Dieta przy cukrzycy (Prawidłowe odżywianie)

: 21 lis 2015, o 14:15
autor: admin. med.
Właściwe odżywianie to dostarczenie organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych w odpowiednich ilościach i proporcjach. mają one wpływ na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zapewniają dobrą sprawność umysłową i równowagę emocjonalną, oraz zmniejszają występowanie chorób. Właśnie z tego powodu duże znaczenie ma odpowiednia dieta i to w jaki sposób oraz kiedy spożywamy posiłki.
Dieta cukrzycowa podobnie jak w żywieniu dorosłego człowieka poprzez spożywane pokarmy zawiera wszystkie składniki pokarmowe, a więc białka, tłuszcze, węglowodany i sole mineralne. Wszystkie te elementy są niezbędne w prawidłowo zbilansowanej diecie.
Dieta jest jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na wyniki leczenia, przyczynia się do prawidłowego przyswajania składników odżywczych przez organizm, sprzyja zmniejszeniu i stabilizacji glukozy we krwi, ułatwia leczenie farmakologiczne cukrzycy, zapobiega powikłaniom.
Dzięki przestrzeganiu zaleceń dietetycznych można uzyskać wyraźną poprawę w przebiegu choroby, a także niejednokrotnie zmniejszyć dawkę insuliny.
Żywienie w cukrzycy to po prostu zdrowe i higieniczne posiłki, spożywane w powiązaniu ze stosowaniem leków. Dieta cukrzycowa ułatwia działanie leków zmniejszających stężenie glukozy we krwi, zapobiega hipoglikemii, przeciwdziała miażdżycy, zwiększa kondycję fizyczną.
Zalecenia ogólne
* należy spożywać dietę o określonej wartości energetycznej (kaloryczności, która zapewniałaby konieczne składniki pożywienia.
* nadmiar pożywienia dla chorych na cukrzycę jest niepożądany a nawet szkodliwy, prowadząc do wzrostu poziomu cukru we krwi i otyłości (ta z kolei może być czynnikiem powodującym zmniejszenie wrażliwości na insulinę oraz zwiększającym ryzyko chorób, jak np. nadciśnienie, zawał serca)
* każdego kolejnego dnia dieta powinna dostarczać podobnych ilości składników pożywienia, przyczyniając się w ten sposób do stabilności przebiegu cukrzycy. Dodatkowe ilości pożywienia są dozwolone wyłącznie w dniach, w których wykonuje się większy wysiłek fizyczny lub kiedy dodatkowa choroba wpływa na większe zużycie energii (np. gorączka)
* powinno się zjadać 5-6 posiłków w trakcie doby
* posiłki należy spożywać o stałych porach
* posiłki powinny być zbliżone pod względem ilości węglowodanów, białek i tłuszczów. Ponadto z pożywieniem muszą być dostarczone wszystkie niezbędne dla organizmu składniki mineralne, pierwiastki śladowe. Dieta powinna być więc mieszana i urozmaicona.
* główne trzy posiłki (I śniadanie, obiad, kolacja) powinny zawierać produkty dostarczające białko zwierzęce, takie jak mleko, ser lub mięso, ryby jaja. W każdym posiłku powinny znaleźć się warzywa i owoce, najlepiej w postaci surowej. Istotne jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości błonnika i innych włókien pokarmowych.