Strona 1 z 1

Jak przygotować bliskiego do przeprowadzki do domu opieki?

: 27 kwie 2016, o 11:06
autor: admin. med.
Warto wcześniej nie tylko zobaczyć ośrodek, lecz również poznać, jak funkcjonuje na co dzień, i sprawdzić, czy zapewnia przyjazne środowisko. Dobrym rozwiązaniem jest pobyt czasowy, zarówno seniora, jak i jego bliskich - doradzają specjaliści.

Jakie przedmioty są dla seniora ważne? Czy ma ulubioną książkę, płytę, pamiątki, a może mebel? Tego rodzaju przedmioty warto zabrać ze sobą. Ich obecność sprawi, że nasz bliski szybciej przyzwyczai się do nowego miejsca. Warto przygotować również listę preferencji seniora, w tym m.in: co lubi jeść, jakiej muzyki słuchać, na jakie tematy rozmawiać, jakie aktywności sprawiają mu przyjemność, w co chętnie się ubiera itp.

- To ważne wskazówki. Mapa preferencji pozwala zaproponować takie formy i zakres aktywności, które są najbardziej odpowiednie dla danej osoby. Aktywny udział rodziny jest bardzo ważnym elementem tworzenia indywidualnego planu opieki – mówi Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care, kompleksowego centrum seniora we Wrocławiu.

Bardzo istotne jest także to, by zabrać ze sobą wyniki wszystkich badań medycznych. To pomoże lekarzom w doborze optymalnego planu terapii i rehabilitacji.

Poznaj ośrodek wcześniej
Dla rodzin istotne znaczenie ma wysoki poziom opieki medycznej w domu opieki, lecz zwracają uwagę także na inne rzeczy, jak zaangażowanie personelu, czystość czy zapach. Ośrodek warto poznać wcześniej, ale pobieżne obejrzenie często nie wystarcza.

Pobyt czasowy, „na próbę”, powoduje, że przeprowadzka do domu opieki nie wywołuje u osoby starszej (a także u jego bliskich) silnego stresu. Ośrodek jest już miejscem znanym i do pewnego stopnia oswojonym. Może być i tak, że po takim pobycie senior sam chce wrócić do domu opieki.

Jak rozmawiać o przenosinach?
W rozmowach z bliskim na temat przenosin warto podkreślać, że dom opieki to dla niego miejsce bezpieczniejsze, a przeprowadzka nie oznacza „porzucenia”, lecz daje gwarancję profesjonalnej opieki w komfortowych warunkach.

Dla seniora znaczenie ma też przebywanie z osobami w podobnym wieku, jak również przyjazna atmosfera. Rozmawiając o przenosinach do domu opieki warto zaznaczać, że rodzina odciążona z codziennych obowiązków związanych z pielęgnacją i opieką będzie mogła poświęcić seniorowi więcej czasu niż dotychczas.

Należy pamiętać o informowaniu seniora o wszystkich decyzjach i krokach, nawet jeśli nie mamy pewności, że nas w pełni rozumie.

Komfort psychiczny osoby starszej poprawia również przekonanie, że dzieci i wnuki będą ją odwiedzać często i regularnie.

- Mocne więzi rodzinne mają ogromne znaczenie dla samopoczucia seniora. To jeden z kluczowych czynników obniżających poziom stresu - dodaje Michael Davidson.

Re: Jak przygotować bliskiego do przeprowadzki do domu opieki?

: 27 maja 2019, o 10:46
autor: Elegancko
Przeprowadzka bliskiego do domu opieki wiąże się ze stresem zarówno dla osoby której dotyczy przeprowadzka, jak i dla osób które pomagają zorganizować przeprowadzkę. Sam fakt że obce osoby chodzą po domu i wynoszą rzeczy tworzy delikatny chaos w codziennym życiu. Człowiek uświadamia sobie że spędza ostatnie chwile w mieszkaniu w którym przeżył część swojego życia. Gdy pracownicy wynoszą rzeczy człowiek widzi pustkę w mieszkaniu zdaje sobie sprawę że nie ma odwrotu od przeniesienia w inne miejsce.

Dodatkowym częstym problem może okazać się fakt że osoba nie może wziąć ze sobą wszystkich rzeczy, bo po prostu nie ma więcej miejsca w pomieszczeniu. Dlatego warto wszelkie kroki i decyzje uzgodnić z osobą która dotyczy przeprowadzka. Dobrze jest wcześniej ustalić i przekonać bliskiego które rzeczy są niezbędne. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę rzeczy które sprawią że bliska osoba będzie miała namiastkę starego mieszkania w nowym lokalu. Dzięki takiemu zabiegowi łatwiej będzie osobie zaadoptować się w nowym miejscu. Wybierając trzeba porozmawiać i przekonać bliską osobę, że trzeba wziąć tylko najważniejsze rzeczy, dzięki temu unikniemy nieporozumień i niezgody w dniu przeprowadzki. Dobrym sposobem jest wykonanie przeprowadzki podczas nieobecności bliskiego, którego można zabrać w odwiedziny do dzieci, lub wnuczków. W ten sposób ochronimy bliskiego, oraz siebie samochód niepotrzebnego stresu który może pojawić się w trakcie przeprowadzki. W przypadku jeżeli osoba jest sprawna i chętna do przeprowadzki warto pomyśleć i zatrudnić osobę do delikatnych prac pomocniczych i organizacyjnych. Podejście do sprawy jest indywidualnie dopasowane do osoby którą dotyczy przeprowadzka.

Osoba wyprowadzająca się powinna mieć spakowany w podręczny bagaż dokumenty, badania medyczne, leki, aparat słuchowy, balkoniki, laskę ubrania przygotowane na drugi dzień, bieliznę, mydło,szampon pastę do zębów, szczoteczkę do zębów, szczotkę do włosów, maszynkę do golenia, chusteczki.
Niezbędne w całym procesie przeprowadzki. jest pomoc bliskich, którzy dadzą trochę pewności w tak niepewnym czasie jakim jest przeprowadzka.