Strona 1 z 1

Bakterie głównym powodem groźnych zakażeń szpitalnych

: 10 mar 2016, o 10:20
autor: admin. med.
Co 25. pacjent przyjmowany do szpitala w USA z powodu zakażeń szpitalnych opuszcza go w gorszym stanie aniżeli przed hospitalizacją. Najczęstszym ich powodem są bakterie oporne na antybiotyki – informuje raport Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie.

Według CDC, oporne na antybiotyki mikroby powodują co siódmą infekcję szpitalną. Są one odpowiedzialne za najcięższe zakażenia. Związany jest z nimi co czwarty przekraczający 25 dni pobyt chorego w szpitalu.

Najgroźniejsze są enterobakterie oporne na działanie karbapenemów. Niektóre z nich stały się oporne na niemal wszystkie dostępne antybiotyki.

CDC na kolejny miejscu wymienia oporne na metycylinę szczepy gronkowca, szczepy bakteryjne zdolne do syntezy ESBL, enterokoki oporne na wankomycynę oraz oporny na wiele antybiotyków Acinetobacter.

Zakażenia szpitalne mogą wywołać sepsę, do której najczęściej dochodzi u osób z osłabioną odpornością. Mogą wtedy do niej doprowadzić nawet mało na ogół groźne patogeny (tzw. potencjalnie chorobotwórcze). Najczęściej są to bakterie takie jak meningokoki, paciorkowce, gronkowce czy pałeczki okrężnicy, które wywołują infekcje w jamie brzusznej i układzie moczowym albo zapalenie płuc lub opon mózgowo-rdzeniowych.

Według CDC sepsa jest powodem 1 mln hospitalizacji w Stanach Zjednoczonych i odpowiada za 1/3 zgonów szpitalnych.