Strona 1 z 1

[Film] Szczepienia na opryszczkę

: 4 wrz 2016, o 12:15
autor: admin. med.
Leczenie zakażenia wywołanego przez wirus opryszczki (Herpes simplex virus) można podzielić na miejscowe oraz ogólne.

Leczenie miejscowe najlepiej już zastosować w pierwszej fazie choroby, kiedy to mają miejsce jedynie objawy prodromalne (pieczenie, swędzenie, ból) -- najlepiej sięgnąć wtedy po maść z lekiem przeciwwirusowym: przede wszystkim acyklowirem, rzadziej np. pencyklowirem.

W zmianach mało nasilonych nieraz wspomagająco stosuje się osuszające oraz odkażające środki, np.: pasty cynkowe. Rutynowo nie stosuje się maści z antybiotykami, gdyż wydłużają leczenie -- dopiero w przypadku nadważenia bakteryjnego mogą być pomocne.

Jednak należy pamiętać, iż działanie leku miejscowego jest znacznie słabsze niż przy podaniu doustnym czy pozajelitowym. Leczenie ogólne szczególnie jest wskazane w zmianach nawrotowych, oraz w przypadku opryszczki narządów płciowych.

Acyklowir jest lekiem działającym na DNA wirusy. Stosowany doustnie lub dożylnie działa jedynie na wirusy w okresie replikacji i niestety nie zapobiega nawrotom, ponieważ pozostają wirusy w formie utajonej. Inne, rzadziej stosowane pochodne acyklowiru, to: pencyklowir, walacyklowir oraz famcyklowir.

Natomiast, czy przed opryszczką można się ustrzec dzięki szczepieniom? Na pytanie odpowiada doktor Marcin Ambroziak.