Strona 1 z 1

Czy lekarz ma prawo sam się leczyć, skierować na badania

: 3 gru 2016, o 09:56
autor: Asystentka
Lekarz ma prawo leczyć się sam

Brak jest podstaw prawnych, które zabraniałyby lub ograniczałyby lekarzowi ubezpieczenia zdrowotnego, który również sam jest osobą ubezpieczoną, prawo do wystawienia sobie skierowania na leczenie w warunkach ambulatoryjnych lub zlecania sobie dodatkowych badań, będących przedmiotem rozliczania i finansowania w ramach kontraktu zawartego z Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia.

Takie jest stanowisko Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, zbieżne z opinią Centrali Funduszu, przesłane do prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie Magdy Wiśniewskiej, w odpowiedzi na pismo szefowej ORL w Szczecinie w tej sprawie. NFZ zaznacza, że warunkiem jest zachowanie przez lekarzy wszelkich obowiązujących w tej materii procedur obowiązujących osoby ubezpieczone, np. wpisanie na listę oczekujących.

"Z informacji uzyskanych od lekarzy wynika, że aktualnie borykają się oni z trudnościami w tym zakresie. Co więcej, kierownicy niektórych zakładów leczniczych wprowadzili formalny zakaz takiego leczenia. Uzasadniane jest to przede wszystkim względami formalnymi, jakoby takiego świadczenia nie można było wykazać i rozliczyć w NFZ, ponieważ występuje zbieżne imię i nazwisko lekarza z danymi pacjenta" - napisała Wiśniewska.

"W ocenie Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie sytuacja ta wymaga szybkiego wyjaśnienia tym bardziej, że obowiązujące przepisy nie zawierają zakazu do takiego leczenia" - dodała prezes szczecińskiego samorządu lekarskiego.

Jak przypomina Wiśniewska, ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w art. 57 określa wprost, że ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne finansowane ze środków publicznych są udzielane na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Zgodnie z ustawową definicją, lekarz ubezpieczenia zdrowotnego to lekarz, lekarz dentysta będący świadczeniodawcą, z którym Fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, albo lekarz, lekarz dentysta, który jest zatrudniony lub wykonuje zawód u świadczeniodawcy, z którym Fundusz zawarł umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

"Z powyższego przepisu nie wynika więc, aby lekarz będący osobą ubezpieczona nie mógł się leczyć i wystawić dla siebie skierowania, jeżeli jest lekarzem ubezpieczenia zdrowotnego, przy zachowaniu wszelkich wymaganych procedur, jak np. wpisanie na listę oczekujących" - uważa prezes ORL w Szczecinie. To stanowisko potwierdził także NFZ.